VIDEO EXCLUSIV Ea e surpriza de la EURO în opinia lui Florin Răducioiu: ”M-a impresionat”

Data publicarii: Joi 20 Iunie 2024, 21:32
Data actualizarii: Joi 20 Iunie 2024, 21:38

Fostul internaţional Florin Răducioiu a declarat, în emisiunea Studio EURO 2024, de la Pro Arena, că a rămas impresionat de o națională de la Campionatul European.

În urma unei partide disputate joi, Răducioiu a rămas impresionat de o națională, de cea a Danemarcei, care a scos o remiză cu Anglia, scor 1-1, în etapa a doua din grupele EURO 2024, în direct la Pro Arena!

Englezii sunt liderii clasamentului din Grupa C, nu au reușit să își asigure încă biletul către optimile de finală. Grupa C se va decide în ultima etapă din faza grupelor.

• Florin Răducioiu și Ciprian Marica / Foto: PRO TV

Florin Răducioiu, impresionat de naționala din Danemarca

Englezii au deschis scorul câteva minute mai târziu, când o pasă a lui Walker a fost deviată și a ajuns la Harry Kane, care nu a ratat dintr-o poziție ideală.

Danezii au reușit să restabilească egalitatea în minutul 34, printr-o execuție superbă a lui Hjulmand. După pauză, britanicii au pus presiune la poarta adversă, dar au irosit șanse importante prin Saka, Rice sau Watkins. Foden a nimert bara în minutul 56 cu un șut de la distanță.

Remarca lui Florin Răducioiu, după Anglia - Danemarca

Modul în care a jucat Danemarca l-a impresionat pe Florin Răducioiu, care a declarat, în emisiunea Studio EURO 2024:

”Anglia s-a mulțumit cu un meci de egalitate în duelul de azi. În schimb, am văzut echipa Danemarcei foarte bine organizată, care a dominat. A fost o dominare teritorială a Angliei, dar Danemarca m-a impresionat, are un joc bun colectiv, care mi-a plăcut.

Este o echipă pe care o apreciez mult!”.

Anglia și Danemarca, prima șansă la calificarea în fazele eliminatorii din grupa lor

În acest moment, Anglia și Danemarca sunt pe primele două locuri în Grupa C, cu 4, respectiv 2 puncte. Pe locurile 3 și 4 în gupă se află Slovenia și Serbia, cu 2, respectiv 1 punct.

Ultima etapă din Grupa C programează partidele Anglia – Slovenia și Danemarca – Serbia.