VIDEO EXCLUSIV Ecuația Rodri! x = 3y+1, unde x este numărul de trofee câștigate în 2023 și 2024, iar y este numărul de meciuri pierdute în 2023 și 2024

Rodri Champions League EURO 2024 Manchester City nationala Spaniei EURO 2024
Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 10:33
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 10:39

Mijlocașul spaniol a devenit duminică seara campion al Europei cu Furia Roja.

Spania este noua regină a Europei, după ce ibericii antrenați de Luis de la Fuente au câștigat finala EURO 2024, 2-1 duminică seara cu Anglia, goluri marcate de Nico Williams (minutul 47) și Mikel Oyarzabal (minutul 86), respectiv Cole Palmer (minutul 73).

Spaniolul Rodri a fost desemnat de UEFA cel mai bun jucător al turneului final din Germania.

Închizătorul cotat la 120 de milioane de euro de site-urile de specialitate a bifat șase apariții la EURO 2024 și a înscris un gol, ”bifând” la turneul final o precizie a paselor de 92,84%.

Rodri, ”mijlocașul complet al planetei”

Squawka l-a numit pe Rodri ”mijlocașul complet al planetei”, atrăgând atenția asupra unei statistici fabuloase.

De la începutul anului 2023, spaniolul de la Manchester City a câștigat 8 trofee-competiții și alte 5 trofee individuale, și a pierdut doar 4 meciuri, cu echipa de club sau echipa națională!