VIDEO EXCLUSIV Elveția - Italia 2-0 în optimile EURO 2024 I Nota RUȘINOASĂ primită de selecționerul italian Luciano Spalletti după eliminare

Luciano Spalletti EURO 2024 nationala Elvetiei nationala Italiei tuttomercatoweb EURO 2024
Data publicarii: Sambata 29 Iunie 2024, 23:04
Data actualizarii: Sambata 29 Iunie 2024, 23:53

Campionatul European din Germania este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Elveția a dat lovitura și este în sferturile EURO 2024 după 2-0 cu Italia în optimi, într-un meci pe care l-au dominat clar, copios pe alocuri, și care a fost LIVE pe PRO TV și VOYO.

Campioana europeană en-titre a fost eliminată după un meci în care s-a făcut de râs, în timp ce elvețienii au înscris două goluri superbe, prin Remo Freuler, mijlocaș cu sezoane bune în Serie A (minutul 37), și Ruben Vargas (minutul 46 - la doar câteva secunde după ce a început repriza a doua).

Tuttomercatoweb nu i-a menajat deloc pe fotbaliștii naționalei - a plouat cu note de 4 (Di Lorenzo, Mancini, Barella, Chiesa, Scamacca), doar portarul și căpitanul Donnarumma a primit o notă decentă (6,5), dar principalul vinovat a fost considerat selecționerul Luciano Spalletti, care a primit 3 cu explicațiile de rigoare:

”Prestație jenantă. Spalletti, acum ce ai de gând să faci?

A fost chemat în august anul trecut pentru a propune o Italie cu un joc bun, mai bine de zece luni mai târziu am fost eliminați de la Campionatul European și încă nu am înțeles cum joacă Italia.

A vrut o Italie capabilă să facă totul, a schimbat continuu module și jucători, trimițând pe toată lumea în confuzie.

De acord, poate că nu este o echipă cu mari campioni, dar putea juca mai bine de atât. Trebuia să joace mult mai bine de atât.

Acum este timpul ca el să facă unele evaluări: este într-adevăr potrivit pentru rolul de comisar tehnic?”.

Ce a spus Luciano Spalletti după eliminarea de la EURO 2024

"Ne-au lipsit ritmul și prospețimea, care fac mereu diferența. Astăzi am schimbat jucătorii, dar în acest moment nu suntem în stare să facem mai mult de atât.

Golul din debutul reprizei secunde ne-a tăiat elanul, am fost mai puțin incisivi, ritmul a făcut diferența, ei au fost mai buni în prima repriză și chiar la nivel individual era o diferență de viteză între 'perechi'.

Avem nevoie de mai mult ritm, mai multă calitate și mai mult sacrificiu. Din păcate, există și o serie de lucruri care țin și de modul în care s-a încheiat campionatul (n.r. - Serie A). Jucătorii nu au ajuns în cea mai bună formă și apoi și căldura a avut un impact", a spus Luciano Spalletti la finalul meciului.