VIDEO EXCLUSIV Elveția - Italia 2-0 în optimile EURO 2024! Mica Italie sau e finita la commedia!  Elveția pur și simplu s-a distrat în fața campioanei europene

Elveția - Italia Elvetia EURO 2024 Italia EURO 2024
Data publicarii: Sambata 29 Iunie 2024, 20:54
Data actualizarii: Sambata 29 Iunie 2024, 21:13

EURO 2024 este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO, în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024.

Meciul dintre Elveția și Italia a putut fi urmărit de la ora 19:00, LIVE pe PRO TV și VOYO.

FINAL ELVEȚIA - ITALIA 2-0 (Remo Freuler 37, Ruben Vargas 46)

MIN. 90+2 Final, 2-0 pentru Elveția și campioana europeană en-titre Italia este eliminată încă din faza optimilor după un joc rușinos!

MIN. 90 Doar 2 minute de prelungire, Italia este incapabilă să întoarcă rezultatul!

MIN. 83 După bara din minutul 73, acum o ocazie pentru Elveția, mingea se scurge pe lângă poarta italienilor!

MIN. 64 Italia e disperată, intră și vârful adus din Argentina, Mateo Retegui!

MIN. 51 Ocazie mare Italia, același Chiesa presează, Schar este aproape de un autogol de generic!

MIN. 46 GOOOOOL Elveția, execuție spectaculoasă a lui Ruben Vargas după doar 20 și ceva de secunde de la reluarea partidei, 2-0!

MIN. 46 Începe a doua repriză, selecționerul italian Luciano Spalletti trebuie să schimbe ceva! Și o face: El Shaarawy, slab în prima parte și avertizat cu un cartonaș galben, este schimbat cu Zaccagni, eroul Italiei din grupe.

MIN. 45+3 Final de primă repriză, Elveția pur și simplu s-a distrat în fața campioanei europene Italia și conduce la pauză cu 1-0.

MIN. 45+1 Bară Elveția! După un corner al Elveției, Donnarumma respinge greu, în bară, mingea iese din nou în corner!

MIN. 37 GOOOOOL Elveția, reușita părea inevitabilă la cât au dominat elvețienii! Remo Freuler, mijlocaș cu sezoane bune în Serie A, deschide scorul cu o execuție superbă, după o fază frumoasă a elevilor lui Murat Yakin.

MIN. 25 Chiesa semnează prima mare ocazie a Italiei, șutul său este respins de fundașii elvețieni!

MIN. 24 Prima mare ocazie a partidei, șutul de aproape, plasat, al lui Embolo este respins de Donnarumma!

MIN. 20 Meci alert, dar lipsit de ocazii clare, Elveția este mult mai periculoasă.

MIN. 5 Elveția domină clar debutul de meci!

MIN. 1 După aproximativ 30 de secunde, Italia este aproape să-și dea autogol, mingea este însă respinsă în corner de Cristante, foarte aproape de poarta lui Donnarumma!

MIN. 1 Începe meciul de pe Olympiastadion din Berlin!

Echipele de start în Elveția - Italia

ELVEȚIA: Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Aebischer, Freuler, Xhaka (c), Rieder - Vargas, Embolo, Ndoye

Antrenor: Murat Yakin

ITALIA: Donnarumma (c) - Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian - Cristante, Fagioli, Barella - Chiesa, Scamacca, El Shaarawy

Antrenor: Luciano Spalletti

Elveția - Italia, ora 19:00, PRO TV și VOYO

Elveția a fost aproape de a face surpriza în Grupa A de la EURO 2024. A fost aproape de a câștiga meciul cu Germania, după ce a condus cu 1-0, dar nemții au reușit să egaleze și cele elvețienii au mers în optimi de pe locul doi.

De partea cealaltă, Italia s-a calificat dramatic în optimi după ce a remizat dramatic în ultima etapă cu Croația. Mattia Zaccagni a dat lovitura în prelungiri, în minutul 90+8.

Lotul Elveției pentru EURO 2024

PORTARI: Gregor Kobel (Dortmund), Yvon Mvogo (Lorient), Yann Sommer (Inter)

FUNDAȘI: Manuel Akanji (Manchester City), Nico Elvedi (Mönchengladbach), Ricardo Rodríguez (Torino), Fabian Schär (Newcastle), Leonidas Stergiou (Stuttgart), Silvan Widmer (Mainz), Cédric Zesiger (Wolfsburg)

MIJLOCAȘI: Michel Aebischer (Bologna), Remo Freuler (Bologna), Ardon Jashari (Luzern), Fabian Rieder (Rennes), Xherdan Shaqiri (Chicago Fire), Vincent Sierro (Toulouse), Renato Steffen (Lugano), Ruben Vargas (Augsburg), Granit Xhaka (Leverkusen), Denis Zakaria (Monaco), Steven Zuber (AEK Athens)

ATACANȚI: Zeki Amdouni (Burnley), Kwadwo Duah (Ludogorets), Breel Embolo (Monaco), Dan Ndoye (Bologna), Noah Okafor (AC Milan)

Lotul Italiei pentru EURO 2024

PORTARI: Gianluigi Donnarumma (Paris), Alex Meret (Napoli), Guglielmo Vicario (Tottenham)

FUNDAȘI: Alessandro Bastoni (Inter), Raoul Bellanova (Torino), Alessandro Buongiorno (Torino), Riccardo Calafiori (Bologna), Andrea Cambiaso (Juventus), Matteo Darmian (Inter), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Federico Dimarco (Inter), Federico Gatti (Juventus), Gianluca Mancini (Roma)

MIJLOCAȘI: Nicolò Barella (Inter), Bryan Cristante (Roma), Nicolò Fagioli (Juventus), Davide Frattesi (Inter), Jorginho (Arsenal), Lorenzo Pellegrini (Roma)

ATACANȚI: Federico Chiesa (Juventus), Stephan El Shaarawy (Roma), Michael Folorunsho (Hellas Verona), Giacomo Raspadori (Napoli), Mateo Retegui (Genoa), Gianluca Scamacca (Atalanta), Mattia Zaccagni (Lazio)

Olympiastadion, pe care se va juca Elveția - Italia, va găzdui finala EURO 2024

Inaugurată în anul 1936, arena cu o capacitate de 74.500 de locuri are o istorie bogată în ceea ce privește evenimentele sportive grandioase pe care le-a găzduit de-a lungul timpului.

Chiar în anul inaugurării, Olympiastadion a găzduit Jocurile Olimpice, acesta fiind de fapt și scopul pentru care a fost proiectat de către arhitectul german, Werner March.

În timpul ediției din 1936 a Jocurilor Olimpice, pe Olympiastadion au fost prezenți peste 100.000 de spectatori, însă, după renovările efectuate în 2004 cu ocazia Cupei Mondiale din 2006, capacitatea arenei a scăzut la 74.475 de locuri.