Englezii nu țin cont de finala EURO 2024 și i-au decis viitorul lui Gareth Southgate

Gareth Southgate Anglia EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Vineri 12 Iulie 2024, 09:44
Data actualizarii: Vineri 12 Iulie 2024, 09:43

Anglia a ajuns în finala EURO 2024, unde va întâlni Spania.

Cele două reprezentative se vor înfrunta duminică seară, de la ora 22:00, la Berlin, pe ”Olympiastadion”. Finala EURO 2024 va fi în direct la Pro TV și pe VOYO, dar va putea fi urmărită și în format LIVE TEXT pe www.sport.ro, cât și pe Facebook Sport.ro.

Jurnalistul sportiv Fabrizio Romano a scris pe rețelele social media faptul că Federația Engleză vrea ca Gareth Southgate, selecționerul Angliei, să rămână la cârma reprezentativei și în cazul în care britanicii vor pierde finala EURO 2024.

”Încredere totală în Southgate”, punctează italianul pe contul său oficial de pe platforma Twitter/X.

Gareth Southgate se află la naționala Angliei din septembrie 2016. 101 apariții a bifat pe banca tehnică a britanicilor și a înregistrat o medie de 2.10 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.

Spania - Anglia, finala EURO 2024

Furia Roja a învins-o pe Franța în prima semifinală a turneului final cu scorul de 2-1. Francezii au deschis scorul prin Kolo Muani, care l-a învins cu capul pe Unai Simon, din pasa lui Kylian Mbappe, dar spaniolii au revenit și au reușit să întoarcă scorul încă din prima repriză.

Lamine Yamal a restabilit egalitatea cu o execuție splendidă, iar Dani Olmo a înscris golul calificării.

În cea de-a doua semifinală de la EURO 2024 dintre Olanda și Anglia, britanicii s-au impus cu scorul de 2-1. ”Portocala Mecanică” a deschis scorul în minutul 7 prin Xavi Simons, dar Harry Kane a restabilit egalitatea în minutul 18, când a transformat un penalty controversat. Englezii au obținut calificarea abia în minutul 90+1, când Ollie Watkins a șutat din unghi și la învins pe Bart Verbruggen.

Marea finală dintre Spania și Anglia se va disputa duminică, de la 22:00, pe Olympiastadion din Berlin. Meciul va putea fi urmărit în direct pe PRO TV și VOYO.