Englezii și-au distrus naționala după partida cu Danemarca! Vorbe grele, fără menajamente EURO 2024

Presa din Anglia nu s-a ferit de cuvinte dure după remiza cu Danemarca!

În urma partidei disputate joi, presa din Anglia a criticat modul în care s-a prezentat naționala în disputa cu naționala Danemarcei, cu care a făcut doar o remiză, scor 1-1, în etapa a doua din grupele EURO 2024, în direct la Pro Arena!

În ciuda acestui detaliu, al egalului, englezii sunt liderii clasamentului din Grupa C, dar nu au reușit să își asigure încă biletul către optimile de finală. Grupa C se va decide în ultima etapă.

Englezii au deschis scorul câteva minute mai târziu, când o pasă a lui Walker a fost deviată și a ajuns la Harry Kane, care nu a ratat dintr-o poziție ideală.

Presa din Anglia, reacții dure după partida cu Danemarca

Danezii au reușit să restabilească egalitatea în minutul 34, printr-o execuție superbă a lui Hjulmand. După pauză, britanicii au pus presiune la poarta adversă, dar au irosit șanse importante prin Saka, Rice sau Watkins. Foden a nimert bara în minutul 56 cu un șut de la distanță.

Presa din Anglia a reacționat dur la adresa jucătorilor și a selecționerului.

Sky Sports: ”Anglia a avut o prestație alarmant de slabă, chinuindu-se să obțină un rezultat de egalitate cu Danemarca. După ce jucătorii lui Gareth Southgate au fost criticați că s-au retras cu Serbia, au făcut fix același lucru astăzi. Bellingham a fost anonim, Trent nu și-a găsit locul la mijloc.

Cu patru puncte în primele două etape, Anglia este aproape sigură de prezența în optimile de finală. Cu toate acestea, cu un astfel de joc, nu vor mai sta mult în Germania”.

BBC: ”Cu o victorie, Anglia își putea asigura calificarea. În final, trebuie să se mulțumească cu acest punct, după o prestație dezastruoasă. A fost un eșec dezamăgitor pentru una dintre favoritele la câștigarea turneului.

Prestația slabă a fost reflectată și în cele patru schimbări ale lui Southgate efectuate cu 20 minute înainte de final, el nefiind un adept al schimbărilor drastice la nivelul primului 11”.

Anglia și Danemarca, prima șansă la calificarea în fazele eliminatorii din grupa lor

În acest moment, Anglia și Danemarca sunt pe primele două locuri în Grupa C, cu 4, respectiv 2 puncte. Pe locurile 3 și 4 în gupă se află Slovenia și Serbia, cu 2, respectiv 1 punct.

Ultima etapă din Grupa C programează partidele Anglia – Slovenia și Danemarca – Serbia.