VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Remiză spectaculoasă în Croația - Albania. Meciul a fost pe Pro TV și pe VOYO

Croația - Albania EURO 2024 grupa B EURO 2024
Data publicarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 17:53
Data actualizarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 17:59

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Croația și Albania pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

Croația - Albania 2-2

Final de meci!

Minutul 90+6 - GOOOL Albania! Klaus Gjasula a preluat mingea în interiorul careului, dintr-o respingere, şi a șutat puternic în colțul porții.

Minutul 90+3 - Ocazie pentru Albania! Mirlind Daku recuperează mingea în interiorul careului, dar șutul său este blocat.

Minutul 76 - GOOOL Croația! Klaus Gjasula are ghinion și înscrie în propria poartă după o deviere.

Minutul 74 - GOOOL Croația! Andrej Kramaric primește mingea într-o poziție foarte bună în careu și trimite cu calm, în colțul stâng al porții.

Minutul 50 - Ocazie pentru Croația! Luka Sucic primește o pasă precisă în careu și șutează, dar Thomas Strakosha are o intervenție senzațională.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+1 - Ocazie pentru Albania! Rey Manaj trimite cu capul de lângă punctul cu var, dar este respinsă de Dominik Livakovic.

Minutul 31 - Ocazie pentru Albania! O pasă precisă ajunge în careu, la Kristjan Asllani care șutează puternic, însă Dominik Livakovic intervine foarte bine.

Minutul 26 - Ocazie pentru Croația! Ivan Perisic trimite mingea cu capul, puțin peste bara transversală.

Minutul 11 - GOOOL Albania! Qazim Laci deschide scorul cu o lovitură de cap, mingea trece pe sub portarul advers.

A început partida!

EURO 2024 | Croația - Albania, LIVE la Pro TV și pe VOYO de la ora 16:00! Începe a doua etapă din faza grupelor

• Selecționer: Sylvinho

Croația și Albania își dau întâlnire miercuri după-amiază, de la ora 16:00, în a doua etapă din faza grupelor de la Campionatul European din 2024, găzduit de Germania și transmis în direct la Pro TV, Pro Arena și pe VOYO.

Atât croații, cât și albanii vin după o înfrângere. În prima rundă desfășurată de la EURO 2024, Albania a pierdut 1-2 în meciul contra Italiei, în timp ce Croația a fost spulberată de Spania, scor 0-3.

Miercuri după-amiază, Croația și Albania se vor înfrunta la Hamburg, pe ”Volksparkstadion”. La ”centrul” partidei a fost declarat arbitrul francez Francois Letexier.

Grupa B de la EURO 2024

• 1. Spania - 3p
  • 2. Italia - 3p
  • 3. Albania - 0p
  • 4. Croația - 0p

Povestea "Volksparkstadion" din Hamburg

EURO 2024 se joacă pe câteva dintre stadioanele legendare ale fotbalului german, iar astăzi ne îndreptăm atenția spre Volksparkstadion din Hamburg, o arenă cu o istorie aparte, care a văzut multe și pe care s-a consemnat, în 2017/2018, retrogradarea lui Hamburger SV, ultimul club fondator al Bundesligii rămas neîntrerupt pe prima scenă a fotbalului nemțesc.

Originea actualei arene, care va găzdui cinci meciuri la EURO, trebuie căutată în urmă cu 99 de ani. Mai exact pe 13 septembrie 1925, când, pe actualul loc, apărea Bahrenfelder Stadion, inaugurat cu un meci între FC Altona 93 și Hamburg, în fața a 25.000 de spectatori. Marele salt s-a produs între 1951 și 1953, când stadionul a fost reconstruit din temelii, majoritatea materialelor provenind din ruinele districtului Einsbuttel distrus aproape complet de bombardamentele Aliaților în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.