VIDEO EXCLUSIV Elveția – Germania 1-1, fantasticul Niclas Fullkrug salvează onoarea nemților cu un gol în prelungiri! Ambele echipe s-au calificat în optimile EURO 2024

Elvetia EURO 2024 Germania EURO 2024
Data publicarii: Duminica 23 Iunie 2024, 23:58
Data actualizarii: Luni 24 Iunie 2024, 00:16

Germania s-a duelat duminică seară cu Elveția, în ultima etapă din grupele EURO 2024. Meciul a fost transmis în direct de la ora 22:00 de PRO TV și VOYO.

ELVEȚIA - GERMANIA 1-1 (Ndoye 28 / Fullkrug 90+2)

MIN. 90+4 Final, Elveția - Germania 1-1, cele două echipe merg împreună în optimi, nemții de pe primul loc, elvețienii de pe poziția secundă. În celălalt meci din grupă, Ungaria a marcat în minutul 90+10, 1-0 cu Scoția!

MIN. 90+2 Golgheterul Fullkrug salvează onoarea nemților, GOOOOL Germania, 1-1 și gazdele sunt din nou lideri în grupă (7 puncte vs. 5 ale Elveției).

MIN. 90 Se arată 4 minute de prelungire. În celălalt meci din grupă, Scoția - Ungaria 0-0.

MIN. 88 Șut excelent din afara careului al lui Xhaka, Neuer scoate în corner!

MIN. 84 Gol anulat Elveției pentru ofsaid!

MIN. 76 Pentru ultimul sfert de oră și pentru egalare intră la nemți Fullkrug și Sane.

MIN. 70 Șansă monumentală de egalare a lui Maximilian Beier, abia intrat la gazde!

MIN. 63 Ocazii peste ocazii pentru Germania, mingea nu vrea să intre în poarta lui Sommer!

MIN. 55 Șut puternic, dar pe lângă poartă, al lui Toni Kroos, ”creierul” naționalei Germaniei.

MIN. 50 Ocazie Musiala, însă golgheterul EURO 2024 nu găsește plasa, Sommer respinge!

MIN. 46 Începe repriza a doua, starul elvețian Xherdan Shaqiri rămâne pe banca de rezerve. Nicio schimbare la pauză, la acest scor ambele echipe sunt calificate, dar Germania doar de pe locul 2 din grupă (cu 6 puncte vs. cele 7 ale Elveției).

MIN. 45+2 Rezultat neașteptat la Frankfurt, 1-0 la pauză pentru Elveția în meciul cu Germania! Gazdele au avut degeaba aproape 70% posesie.

MIN. 45 Se arată 2 minute de prelungire, nemții atacă haotic, fără vreun rezultat pe tabelă.

MIN. 42 Embolo pierde un balon la mijlocul terenului, Musiala profită și-i pasează lui Havertz, care însă s-a grăbit și a șutat aiurea. Elveția rezistă!

MIN. 30 Ndoye, la un pas de dublă, mingea trimisă de atacantul elvețian pe lângă Rudiger trece la câțiva centimetri de poarta lui Neuer!

MIN. 28 GOOOOL Elveția, 1-0 după șutul din careul mic al lui Ndoye! Elvețienii sunt acum lideri în grupă, ȘOC la Frankfurt!

MIN. 16 Portarul elvețian Sommer o comite la șutul lui Andrich, dar golul este anulat de VAR! Musiala faultase înaintea înscrierii golului.

MIN. 12 Neamțul Havertz cade în careu și cere penalty, dar arbitrul face semn că jocul trebuie să continue!

MIN. 1 Începe meciul! Germania (6 puncte) este calificată matematic în optimi, Elveția (4 puncte) este și ea aproape calificată.

* În camera VAR se află arbitrul român Cătălin Popa. Pe teren se află unul dintre golgheterii EURO 2024, ”decarul” neamț Jamal Musiala (21 ani).

Echipele de start în Elveția - Germania

Elveția: Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Widmer, Freuler, Xhaka, Aebischer - Ndoye, Embolo, Rieder

Antrenor: Murat Yakin

Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt - Andrich, Kroos - Musiala, Gundogan, Wirtz - Havertz

Antrenor: Julian Nagelsmann

Nemții sunt deja calificați în optimile de finală, după ce au câștigat primele două partide, cu Scoția (scor 5-1) și cu Ungaria (scor 2-0). Și Elveția are șanse uriașe să se califice în optimile de finală.

Elveția - Germania, 22:00, în direct pe PRO TV și VOYO

În primele două meciuri, elvețienii au bifat o victorie cu Ungaria (scor 3-1) și o remiză cu Scoția (scor 1-1) și ocupă locul doi în ierarhia Grupei A. Totuși, chiar dacă vor pierde împotriva nemților, iar Scoția o va învinge pe Ungaria, elvețienii au avantajul golaverajului.

Ultima oară, cele două formații s-au întâlnit în 2020, în dubla din Nations League. Atunci, ambele meciuri s-au încheiat la egalitate, 1-1 în tur (Widmer 58 / Gundogan 14), în timp ce a doua manșă s-a încheiat cu 3-3 (Werner 28, Havertz 55, Gnabry 60 / Gavranovic 5, 57, Freuler 26).

Cum arată clasamentul Grupei A de la EURO 2024

1. Germania – 6 puncte

2. Elveția – 4 puncte

3. Scoția – 1 punct

4. Ungaria – 0 puncte

Campionatul European din Germania 2024 se va disputa în perioada 14 iunie - 14 iulie și va fi transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO. Cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.

Echipele probabile la meciul Elveția – Germania

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Widmer, Xhaka, Freuler, Aebischer – Ndoye, Vargas, Embolo

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt – Andrich, Kroos – Musiala, Gundogan, Wirtz - Havertz