VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Franța – Belgia 1-0:  Autogolul lui Jan Vertonghen a trimis "dracii roșii" acasă! Meciul a fost pe PRO TV și VOYO

Data publicarii: Luni 01 Iulie 2024, 22:05
Data actualizarii: Luni 01 Iulie 2024, 22:05

Franța se duelează cu Belgia în optimile de finală ale EURO 2024. Meciul poate fi urmărit în această seară, de la 19:00, în direct pe PRO TV și VOYO.

Franța a reușit să se califice în sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal 2024 după o victorie dificilă în fața Belgiei, cu scorul de 1-0. Un autogol în minutul 85 a fost cel care a decis soarta meciului, aducând "Cocoșului galic" o victorie muncită împotriva "Diavolilor roșii".

Meci tensionat cu ocazii de ambele părți

Deși Franța a fost echipa mai bună pe parcursul meciului, ocaziile nu au lipsit de ambele părți. Belgia, care a avut dificultăți în a marca pe parcursul turneului, a reușit să înscrie doar două goluri în cele patru meciuri jucate la EURO 2024, ambele în meciul contra României.

În sferturile de finală, Franța va întâlni câștigătoarea meciului din optimi dintre Portugalia și Slovenia.

Franța - Belgia 1-0

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 85: GOOOOL Franța! Randal Kolo Muani înscrie, după un joc frumos de pase al echipei "Cocoșului Galic".

Minutul 83: Ocazie Belgia! Kevin De Bruyne trage de la marginea careului. Balonul zboară spre partea dreaptă a porții, dar Mike Maignan are un reflex de zile mari și respinge.

Minutul 74: Ocazie Franța! William Saliba pătrunde în careu, după un corner. Fundașul celor de la Arsenal își încearcă norocul, șutează, dar ratează.

Minutul 71: Ocazie Belgia! Romelu Lukaku este găsit în careu. Atacantul șutează dar portarul francez respinge.

Minutul 69: Ocazie Franța! În urma unui joc de pase superb, mingea îl găsește pe Aurelien Tchouameni. Acesta urmărește atent mingea și trimite un voleu de la marginea careului, dar mingea ajunge în tribune.

Minutul 61: Ocazie Belgia! Yannick Carrasco a fost lansat de Kevin De Bruyne în careu. Belgianul șutează dar execuția a fost blocată de Theo Hernandez.

Minutul 54: Ocazie Franța! Kylian Mbappe face "pachet" doi fundași belgieni, ajunge la marginea careului și trimite un şut care trace peste bara transversală.

Minutul 49: Ocazie Franța! Aurelien Tchouameni trimite o torpilă de la marginea careului! Execuția periculoasă a fost este blocată de Koen Casteels, care respinge în corner.

Minutul 45: Start de repriză secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+1: Ocazie Franța! Aurelien Tchouameni se găsește cu mingea la picior, după o respingere în careu. Francezul șutează, dar execuția trece mult pe lângă poartă.

Minutul 39: Ocazie Franța! Aurelien Tchouameni își încearcă norocul de la distanță. Execuția, deși în forță, este lipsită de precizie și trece cu mult pe lângă poartă.

Minutul 34: Ocazie Franța! Jules Kounde trimite o pasă lobată în careu. Marcus Thuram ajunge la balon și trimite puțin pe lângă bara dreaptă.

Minutul 24: Ocazie Belgia! Kevin De Bruyne trimite un șut în forță din lovitură liberă. Traiectoria nu este cea dorită și Mike Maignan respinge.

Minutul 1: Arbitrul Glenn Nyberg a fluierat startul partidei.

Echipele de start

Franța: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez - Kante, Tchouameni, Rabiot - Griezmann, Thuram, Mbappe

Rezerve: Areola, Barcola, Camavinga, Clauss, Coman, Dembele, Fofana, Giroud, Kolo Muani, Konate, Pavard, Samba, Zaire-Emery

Selecționer: Didier Deschamps

Belgia: Casteels - Castagne, Faes, Vertonghen, Theate - De Bruyne, Onana, Carrasco - Openda, Lukaku, Doku

Rezerve: Bakayoko, Debast, De Cuyper, De Ketelaere, Kaminski, Lukebakio, Mangala, Sels, Tielemans, Trossard, Vermeeren, Vranckx, Witsel

Selecționer: Domenico Tedesco

Deși era văzută drept una dintre principalele favorite ale turneului final, Franța a încheiat pe locul al doilea în Grupa D, din care au mai făcut parte Austria (câștigătoarea grupei), Polonia (echipa de pe locul al patrulea) și Olanda, viitoarea adversară a României din optimi.

Franța - Belgia, în optimile EURO 2024, de la 19:00, pe PRO TV și VOYO

Francezii lui Didier Deschamps au înregistrat o singură victorie în grupe, cu Austria, scor 1-0, iar bilanțul din grupe este completat de două remize: 0-0 cu Olanda și 1-1 cu Polonia.

De cealaltă parte, Belgia a încheiat pe poziția secundă în Grupa E, din care a făcut parte și România. Deși toate echipele au avut câte patru puncte, România a încheiat pe prima poziție datorită golaverajului. Belgienii au înregistrat un eșec împotriva Slovaciei, scor 0-1, o victorie cu România (2-0) și o remiză cu Ucraina (0-0).

Belgia și Franța s-au duelat pentru ultima oară în 2021, în Nations League, atunci când ”Cocoșul Galic” s-a impus cu 3-2.

Cum ar putea arăta echipele de start la Franța – Belgia

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez – Rabiot, Kante -  Dembele, Griezmann, Barcola – Mbappe

Belgia: Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen, Theate – Tielemans, Onana – Lukebakio, De Bruyne, Doku - Lukaku