VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Germania - Danemarca 2-0! Nemții merg mai departe după un meci nebun cu două goluri și două reușite anulate

Data publicarii: Sambata 29 Iunie 2024, 23:59
Data actualizarii: Duminica 30 Iunie 2024, 00:41

Germania s-a impus în fața Danemarcei, scor 2-0, și s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European 2024.

Germania - Danemarca 2-0

După o primă repriz fără goluri, Kai Havertz a deschis scorul în minutul 53 al meciului, iar Jamal Musiala a dublat diferența în minutul 68.

În sferturile de finală, Germania va întâlni echipa câștigătoare dintre Spania și Georgia, duel programat duminică, de la ora 22:00, în direct la PRO TV și pe VOYO.

FINAL

Min. 90+2: GOL anulat Germaniei! Florian Wirtz trimite mingea în poartă după un atac în viteză al nemților, însă reușita este anulată pentru poziție afară din joc.

Min. 68: GOOOL Germania! Nico Schlotterbeck l-a găsit foarte bine pe Jamal Musiala, care a accelerat spre poarta lui Schmeichel și l-a învins cu un șut la colțul lung.

Min. 59: Ocazie pentru Germania! Kai Havertz face o preluare excelentă și pleacă în viteză spre poarta lui Schmeichel, însă trimite pe lângă poartă.

Min. 53: GOOOL Germania! Kai Havertz a executat perfect lovitura de pedeapsă și a deschis scorul.

Min. 52: Penalty pentru Germania! Joachim Andersen a comis henț în careu, iar centralul a arătat punctul cu var după consultarea arbitrajului video.

Min. 48: GOL anulat Danemarcei! Joachim Andersen a marcat după o fază fixă, însă golul a fost anulat după intervenția VAR pentru poziție afară din joc.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 45: Ocazie pentru Danemarca! Delaney a avansat cu mingea la picior, apoi a trimis în fața porții pentru Hojlund, însă Neuer a ieșit foarte bine din poartă și l-a blocat.

Min. 37: Ocazie uriașă pentru Germania! Kai Havertz a reluat periculos cu capul, însă Kasper Schmeichel a intervenit salvator.

Min. 36: Partida a fost reluată după o pauză de aproximativ 15 minute, cauzată de ploaia torențială care s-a abătut peste Dortmund.

Min. 35: Meci suspendat! Jocul a fost întrerupt din cauza condițiilor meteo neprielnice de la Dortmund. După două minute în care au așteptat pe teren, fotbaliștii au fost trimiși la cabine.

Min. 24: Ocazie pentru Danemarca! Christian Eriksen a recuperat un balon în marginea careului de 16 metri, apoi i-a pasat lui Maehle, care a șutat în forță la colțul scurt, însă a trimis pe lângă poartă.

Min. 11: Ocazie pentru Germania! Kai Havertz este angajat în adâncime și șutează din prima din interiorul careului de 16 metri, însă portarul danez este la post și respinge în corner.

Min. 4: GOOOL Germania! Nico Schlotterbeck a marcat, însă golul a fost anulat după intervenția VAR pentru fault în atac.

Min. 1: A început partida!

Germania - Danemarca, echipele de start

Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Schlotterbeck, Raum - Andrich, Kross - Sane, Gundogan, Musiala - Havertz; Rezerve: Anton, Baumann, Beier, Can, Fuhrich, Fullkrug, Gross, Henrichs, Koch, Mittelstadt, Muller, ter Stegen, Undav, Wirtz; Selecționer: Julian Nagelsmann (36 de ani).

Danemarca: Schmeichel - Andersen, Christensen, Vestergaard - Bah, Delaney, Hojbjerg, Maehle - Skov Olsen, Hojlund, Eriksen; Rezerve: Wind, Ronnow, Poulsen, Norgaard, Kristiansen, Kristensen, Kjaer, Jensen, Hermansen, Dreyer, Dolberg, Damsgaard, Bruun Larsen; Selecționer: Kasper Hjulmand (52 de ani).

Germania și Danemarca se duelează sămbătă seară de la ora 22:00 la Dortmund, pe ”Signal Iduna Park”. La ”centru” a fost delegat arbitrul englez Michael Oliver.

EURO 2024 | Germania - Danemarca, în direct la Pro TV și pe VOYO de la ora 22:00!

Nemții au câștigat Grupa A cu șapte puncte. Au înregistrat două victorii: cu Scoția (5-1) și cu Ungaria (2-0). În ultima rundă din faza grupelor, Germania a remizat cu Elveția, scor 1-1.

De cealaltă parte, Danemarca a obținut accederea în optimi după ce a terminat pe doi Grupa C. Danezii încă nu au victorie la acest EURO! Au consemnat trei remize în grupă: 1-1 vs. Slovenia, 1-1 vs. Anglia și 0-0 vs. Serbia.

Lotul Germaniei pentru EURO 2024

PORTARI: Manuel Neuer (Bayern Munich), Marc-André ter Stegen (Barcelona), Oliver Baumann (TSG Hoffenheim)

FUNDAȘI: Waldemar Anton (VfB Stuttgart), Benjamin Henrichs (RB Leipzig), Joshua Kimmich (Bayern Munich), Robin Koch (Eintracht Frankfurt), Maximilian Mittelstädt (VfB Stuttgart), David Raum (RB Leipzig), Toni Rüdiger (Real Madrid), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Jonathan Tah (Bayer Leverkusen)

MIJLOCAȘI: Robert Andrich (Bayer Leverkusen), Chris Führich (VfB Stuttgart), Pascal Groß (Brighton), İlkay Gündoğan (Barcelona), Toni Kroos (Real Madrid), Jamal Musiala (Bayern Munich), Aleksandar Pavlović (Bayern Munich), Leroy Sané (Bayern Munich), Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)

ATACANȚI: Maximilian Beier (Hoffenheim) Niclas Füllkrug (Borussia Dortmund), Kai Havertz (Arsenal), Thomas Müller (Bayern Munich), Deniz Undav (VfB Stuttgart)

Lotul Danemarcei pentru EURO 2024

PORTARI: Mads Hermansen (Leicester), Frederik Rønnow (Union Berlin), Kasper Schmeichel (Anderlecht)

FUNDAȘI: Joachim Andersen (Crystal Palace), Alexander Bah (Benfica), Andreas Christensen (Barcelona), Mathias Jørgensen (Brentford), Simon Kjær (AC Milan), Rasmus Kristensen (Roma), Victor Kristiansen (Bologna), Joakim Mæhle (Wolfsburg), Jannik Vestergaard (Leicester)

MIJLOCAȘI: Jacob Bruun Larsen (Burnley), Thomas Delaney (Anderlecht), Anders Dreyer (Anderlecht), Christian Eriksen (Manchester United), Morten Hjulmand (Sporting CP), Pierre-Emile Højbjerg (Tottenham), Mathias Jensen (Brentford), Christian Nørgaard (Brentford)

ATACANȚI: Mikkel Damsgaard (Brentford), Kasper Dolberg (Anderlecht), Rasmus Højlund (Manchester United), Andreas Skov Olsen (Club Brugge), Yussuf Poulsen (Leipzig), Jonas Wind (Wolfsburg)

Turul stadioanelor de la EURO 2024 | Cum a apărut Signal Iduna Park

Sport.ro face turul stadioanelor din Germania, acolo unde va avea loc turneul final, iar de această dată a venit rândul arenei Signal Iduna Park, pe care evoluează Borussia Dortmund, finalista Ligii Campionilor în sezonul 2023-2024. Stadionul a fost construit între anii 1971 - 1974, pentru Cupa Mondială din 1974, la acel moment cu o capacitate de 54.000 de spectatori.

Acum, Signal Iduna Park este cunoscut pentru faptul că în partidele pe care le joacă Borussia Dortmund pe plan intern are o capacitate de aproape 81.500 de locuri, iar în meciurile internaționale poate aduce în tribune un total de 66.099 de spectatori. Motivul? În jocurile pe care finalista Ligii Campionilor le dispută în Bundesliga sau în Cupa Germaniei, scaunele din una dintre peluze sunt demontate și astfel numărul fanilor care pot asista la meciuri în acea zonă este mai mare.