VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Germania - Ungaria 2-0. Nemții, în optimile Campionatului European

germania - ungaria EURO 2024 Grupa A EURO 2024
Data publicarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 20:57
Data actualizarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 21:02

Germania, gazda EURO 2024, a făcut un meci perfect împotriva Ungariei, scor 2-0, și este prima țară calificată în optimile de finală ale Campionatului European.

Nemții au acumulat șase puncte în primele două partide și este deja calificată în optimile de finală.

Germania, în optimile de finală ale EURO 2024

Ungaria a început foarte bine meciul, iar echipa condusă de Marco Rossi i-a pus probleme lui Manuel Neuer încă din startul partidei. Totuși, nemții au preluat rapid controlul jocului și s-au instalat confortabil în zona porții lui Gulacsi.

Kai Havertz a ratat o primă ocazie importantă în minutul 11, când a șutat pe direcția portarului advers, iar un minut mai târziu, Andrich putea înscrie cu un voleu superb, respins însă de Bolla.

Germania a deschis scorul în minutul 22, un gol controversat la care maghiarii au cerut fault în atac. Gundogan a recuperat un balon de lângă poarta maghiarilor, i-a pasat în spate lui Musiala, care a șutat imparabil.

Szoboszlai putea restabili egalitatea cu o execuție din lovitură liberă, însă Manuel Neuer a avut o paradă superbă și a păstrat avantajul de pe tabelă al nemților. Pe finalul primei reprize, Sallai l-a învins pe Neuer, însă reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Toni Kroos putea dubla avantajul Germaniei, dar Gulacsi a reușit să intervină. Totuși, acest lucru nu s-a mai întâmplat la execuția lui Gundogan din interiorul careului, care a dus scorul la 2-0.

EURO 2024 | Germania - Ungaria 2-0

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90: Ocazie Ungaria! Manuel Neuer are o intervenție hazardată, iar balonul ajunge la picioarele lui Orban, care șutează spre poartă, dar Kimmich scoate de pe linia porții.

Min. 75: Ocazie Germania! Sane șutează cu dreptul de la marginea careului, dar Gulacsi plonjează și respinge.

Min. 67: GOOOL GERMANIA! Mittelstadt pasează foarte bine pentru Gundogan, care șutează cu stângul din interiorul careului și dublează avantajul nemților.

Min. 60: Ocazie Ungaria! Sallai centrează din partea stângă, iar Varga reia cu capul puțin peste poartă.

Min. 55: Ocazie Germania! Gulacsi respinge în față un șut al lui Gundogan, Toni Kroos șutează impecabil de la marginea careului, balonul este deviat, iar portarul maghiarilor reușește să respingă.

Min. 45+2: Gol anulat pentru Ungaria! Sallai reușește să îl învingă pe Neuer, însă reușita sa este anulată pentru ofsaid.

Min. 44: Ocazie Germania! Musiala șutează bine la poarta maghiarilor, dar balonul lovește plasa laterală.

Min. 26: Ocazie Ungaria! Szoboszlai execută foarte bine o lovitură liberă, Neuer are o paradă superbă.

Min. 22: GOOOL GERMANIA! Gundogan recuperează un balon din apropierea porții, întoarce și îi pasează lui Musiala, care șutează imparabil și deschide scorul.

Min. 12: Ocazie Germania! Andrich expediază un voleu frumos la poarta maghiarilor, dar Bolla respinge în corner.

Min. 11: Ocazie Germania! Kai Havertz ajunge la o centrare foarte bună în careul advers, șutează din prima, dar Gulacsi respinge în corner.

Min. 1: Ocazie Ungaria! Maghiarii încep în forță meciul, dar Neuer intervine salvator.

Min. 1: Începe meciul!

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt – Andrich, Gundogan, Kroos – Musiala, Havertz, Wirtz

• Rezerve: Baumann, Ter Stegen, Raum, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beier, Schlotterbeck, Anton, Sane, Henrichs, Koch, Can, Undav

• Selecționer: Julian Nagelsmann

Ungaria: Gulacsi – Fiola, Orban, Dardai – Bolla, Nagy, Schafer, Kerkez – Sallai, Varga, Szoboszlai

• Rezerve: Dibusz, Szappanos, Lang, Balogh, Szalai, Nego, Adam, Kleinheisler, Gazdag, Styles, Nagy, Botka, Csoboth, Horvath, Kata
  • Selecționer: Marco Rossi

Echipa de start a Germaniei:

Echipa de start a Ungariei:

Nemții vin după un 5-1 categoric în meciul de deschidere de la Campionatul European cu Scoția, în timp ce maghiarii au fost înfrânți de Elveția în prima rundă a grupelor de la EURO cu 1-3.

Ultima dată când când Germania și Ungaria s-au întâlnit a fost în septembrie 2022, în UEFA Nations League, moment în care maghiarii s-au impus la Leipzig cu 1-0 grație reușitei lui Szalai din minutul 17.

Grupa A de la EURO 2024

• 1. Germania - 3p
  • 2. Elveția - 3p
  • 3. Ungaria - 0p
  • 4. Scoția - 0p

Totul despre ”MPHArena”

Turul stadioanelor de la EURO 2024 continuă cu MHPArena, cunoscută ca Vfb Stuttgart Arena sau Mercedes-Benz Arena în Europa. Construit în perioada interbelică, deschis în 1933 și renovat în mai multe perioade de-a lungul anilor, stadionul va aduce în tribune pentru meciurile de la Campionatul European din această vară aproape 55.000 de spectatori (54.906 mai exact).

În timp, la Stuttgart s-au disputat meciuri de la Cupa Mondială, de la Campionatul European, dar și de la competiții de anvergură din alte sporturi, de atletism. Vfb Stuttgart Arena, care a purtat numele lui Adolf Hitler în perioada 1933 – 1945, până la terminarea celui de-Al Doilea Război Mondial, a găzduit meciuri de la Cupa Mondială din 1974, de la EURO 1988 și de la Cupa Mondială din 2006.

La Stuttgart s-au disputat și alte meciuri importante, Cupa Europei din 1959, reluarea finalei Cupei Cupelor Europene din 1962, finala Cupei Europei din 1988 și manșa secundă a finalei Cupei UEFA din 1989. Acolo s-au organizat și Campionatele Europene de Atletism din 1986 și Campionatele Mondiale de Atletism din 1993.