VIDEO EXCLUSIV EURO 2024| Olanda – Austria 2-3: "Portocala mecanică" sfârșește pe locul trei în Grupa D

Olanda Austria EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Marti 25 Iunie 2024, 20:56
Data actualizarii: Marti 25 Iunie 2024, 20:56

Austria a învins-o pe '"Portocala mecanică", într-un meci plin de răsturnări de situație.

Olanda - Austria 2-3

Minutul 90+7:Final de meci!

Minutul 80: GOOOL Austria! Marcel Sabitzer înscrie, după un șut în forță la colțul scurt!

Minutul 75: GOOOL Olanda! Memphis Depay a înscris superb din fața porții. Execuția a fost inițial anulată, dar după intervenția VAR, golul a fost acordat.

Minutul 58: GOOOOL Austria! Romano Schmid primește o centrare în careu și plonjează! Execuția a fost în forță și a intrat în plasă.

Minutul 47: GOOOL Olanda! Cody Gakpo restabilește egalitatea.

Minutul 45: A început repriza secundă!

Prima repriză

Minutul 45+2: Final de primă repriză!

Minutul 38: Ocazie Austria! Marcel Sabitzer s-a găsit cu mingea la picior, în fața careului. Acesta încearcă să împingă balonul în poartă, dar șutul său este aparat de către portar.

Minutul 23: Ocazie Olanda! O minge îș găsește pe Donyell Malen în careu. Atacantul găseşte spaţiu pentru un şut, dar execuția este imprecisă și trece pe lângă bara din dreapta.

Minutul 6: AUTOGOL Olanda! Donyell Malen își împinge mingea în proprie poartă.

Minutul 1: Arbitrul Ivan Kruzliak a fluierat startul partidei.

Echipele de start

Olanda: Verbruggen – Geertruida, De Vrij, Van Dijk, Ake – Reijnders, Schouten – Veerman, Malen, Gakpo – Depay

Selecționer: Ronald Koeman

Austria: Pentz – Posch, Wober, Lienhart, Prass – Seiwald, Grillitsch – Wimmer, Schmid, Sabitzer – Arautovic

Selecționer: Ralf Rangnick

După primele două etape, Olanda ocupă primul loc în grupă, cu patru puncte, la egalitate cu Franța, dar cu un golaveraj mai bun, în timp ce Austria se află pe a treia poziție, cu trei puncte.

Olanda – Austria, 19:00, în direct pe PRO TV și VOYO

În primele două meciuri de la EURO 2024, Olanda a învins-o pe Polonia cu scorul de 2-1 și a înregistrat o remiză fără goluri cu Franța.

De cealaltă parte, Austria a început cu stângul turneul final, cu un eșec în fața Franței, scor 0-1. Austriecii au învins apoi Polonia cu 3-1.

Ultima oară, cele două reprezentative s-au duelat la ediția precedentă a Campionatului European, tot în faza grupelor. Atunci, Olanda s-a impus cu 2-0, mulțumită golurilor marcate de Memphis Depay (minutul 11) și Denzel Dumfries (minutul 67). Atunci, ambele formații s-au calificat în optimile de finală, unde s-au și oprit. Olanda a pierdut cu 0-2 în fața Cehiei, iar Austria a fost învinsă de Italia, scor 1-2.

Echipele probabile la meciul Olanda – Austria

Olanda: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Reijnders, Schouten – Frimpong, Simons, Gakpo – Depay

Austria: Pentz – Posch, Danso, Lienhart, Mwene – Seiwald, Laimer – Wimmer, Baumgartner, Sabitzer – Gregoritsch

Campionatul European din Germania 2024 se va disputa în perioada 14 iunie - 14 iulie și va fi transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO. Cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.