VIDEO Euro 2024 | Polonia - Austria 1-3. Meci nebun la Berlin! Victorie pentru naționala lui Ralf Ragnick

EURO 2024 campionatul european polonia - austria EURO 2024
Data publicarii: Vineri 21 Iunie 2024, 20:55
Data actualizarii: Vineri 21 Iunie 2024, 20:57

Campionatul European din Germania se vede în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și pe VOYO.

Meciul dintre Polonia și Austria s-a încheiat cu scorul de 1-3, iar naționala lui Robert Lewandowski este ca și eliminată de la turneul final.

Austriecii au reușit să deschidă scorul în minutul 9 prin Trauner, care a punctat cu o lovitură de cap la colțul scurt, dar polonezii au egalat înainte de pauză. Piatek a punctat în minutul 30 cu un șut din alunecare.

În partea secundă, naționala lui Ralf Ragnick a pus stăpânire pe joc și a înscris de două ori. Mai întâi prin Baumgartner, în minutul 62, iar apoi după un penalty transformat de Arnautovic în minutul 78.

În urma acestui rezultat, Austria a urcat pe locul trei, la egalitate cu Franța și Olanda, care au un meci în minus. Polonia a rămas pe ultimul loc, cu zero puncte.

Polonia - Austria 1-3. Meciul a fost pe PRO ARENA și VOYO

Minutul 90+4: Final de meci la Berlin! Austria se impune în fața Poloniei cu scorul de 3-1.

Minutul 90: Partida va fi prelungită cu patru minute.

Minutul 82: Ce șut! Posch își încearcă norocul cu un șut cu stângul de la marginea careului și i-a pus probleme serioase lui Szczesny. Portarul lui Juventus s-a întins și a reușit să respingă cu mare dificultate în corner.

Minutul 78: GOOOOL Austria! Arnautovic transformă cu un șut expediat în partea stângă. Szczesny a plonjat în colțul opus.

Minutul 77: Penalty pentru Austria! Sabitzer a scăpat singur cu Sczeszny, a încercat să-l dribleze pe portarul polonez, dar a fost faultat și centralul a arătat punctul cu var.

Minutul 69: Replica Poloniei! Lewandowski îi lasă mingea lui Swiderski, care trece de un adversar și șutează puternic spre poartă, dar trimite pe direcția lui Pentz, care respinge.

Minutul 62: GOOOL Austria! Arnautovic lasă mingea către Christoph Baumgartner, aflat în poziție mult mai bună de șut, iar acesta îl execută pe Szczesny cu un șut cu dreptul. Austriecii revin în avantaj.

Minutul 59: Intră Robert Lewandowski! Selecționerul Michal Probierz îl aruncă în joc pe starul echipei pentru ultimele 30 de minute, în locul lui Adam Buksa.

Minutul 52: Ca un leu în cușcă! Absent în primul meci cu Olanda din cauza unei accidentări, Robert Lewandowski este și în această partidă pe banca de rezerve. Liderul naționalei Poloniei a fost surprins de fotoreporteri oferind indicații colegilor săi de pe marginea terenului.

Minutul 46: S-a reluat jocul pe Olympiastadion! Câte o schimbare în fiecare tabără: Moder a intrat în locul lui Piotrowski în tabăra polonezilor, iar Wimmer a fost trimis de Ralf Ragnick în teren în locul lui Grillitsch.

Minutul 45+2: PAUZĂ la Berlin!

Minutul 40: După ce polonezii au controlat jocul și au avut ocaziile periculoase după ce au fost conduși cu 1-0, acum a venit rândul Austriei să pună stăpânire pe joc. De câteva minute, austriecii s-au ”instalat” în jumătatea adversă și forțează golul de 2-1 înainte de pauză.

Minutul 39: Ce replică din partea austriecilor! Un contraatac-fulger al selecționatei lui Ralf Ragnick se încheie cu un șut al lui Sabitzer, blocat de defensiva poloneză.

Minutul 30: GOOOL Polonia! Bednareck șutează în blocaj, mingea ajunge la Piatek care trece de un adversar și reia din alunecare direct în plasa porții lui Pentz.

Minutul 19: Ocazie uriașă de 1-1 pentru Polonia! Zalewski este lăsat complet liber în careul austriecilor, dar trimite cu interiorul mult peste poarta lui Pentz.

Minutul 17: Ocazie pentru Polonia! Zielinski șutează cu dreptul din interiorul careului, dar mingea este respinsă de defensiva austriecilor.

Minutul 9: GOOOL Austria! Phillipp Mwene centrează în careu, la colțul scurt, Gernot Trauner apare și reia cu capul, iar Szczesny nu poate interveni. 1-0 pentru naționala lui Ralf Rangnick.

Minutul 1: Fluier de start la Berlin! Învinse în prima partidă de la EURO 2024, Polonia și Austria se luptă pentru victoria care le-ar putea asigura prezența în fazele eliminatorii ale competiției.

Polonezul Przemysław Frankowski și austriacul Kevin Danso sunt colegi de echipă la Lens, în timp ce portarul polonez Łukasz Skorupski și fundașul austriac Stefan Posch au ajutat Bologna să obțină un loc în Liga Campionilor UEFA 2024/25 în sezonul trecut. Cu toate acestea, niciunul nu își poate permite să-și menajeze colegii de club.

Polonia speră să îl aibă pe teren pe atacantul Robert Lewandowski, căpitanul și golgheterul  all-time al polonezilor, care a ratat înfrângerea cu 2-1 cu Olanda din cauza unei accidentări.

Un autogol a stabilit rezultatul final în Austria - Franța, 0-1, dar Ralf Rangnick poate găsi alinare în faptul că echipa sa nu doar a ținut scorul jos, ci a fost aproape să obțină un rezultat de egalitate cu una dintre echipele considerate favorite ale turneului.

Ce spun antrenorii

Michał Probierz, antrenorul Poloniei: "Am avut nopți nedormite înaintea acestui joc? Categoric nu. În general dorm foarte bine, mai ales când știu că, ca antrenor, am făcut tot posibilul să pregătesc echipa. Austria joacă un fotbal agresiv, așa că trebuie să facem la fel. Dar pe de altă parte, nu este suficient. Vreau să facem ambele lucruri: să jucăm agresiv, dar și să jucăm fotbal bun. Dacă combinăm aceste lucruri, atunci șansele noastre de victorie vor crește."

Ralf Rangnick, antrenorul Austriei: "Esența jocului este clară. Are caracterul unui meci eliminatoriu. Ambele echipe au o șansă bună de a merge mai departe cu o victorie, o remiză nu ajută pe nimeni. Cum va decurge în cele din urmă depinde de cum vom evolua noi, iar pe asta ne concentrăm. Ambele echipe au stilul lor. Ne așteptăm să joace cu o linie de fund de 3 jucători cu mingea la picior și o linie de fund de 5 jucători fără minge. Italia, Estonia sau Serbia, cu care ne-am confruntat înainte de EURO, au avut toate o abordare similară, așa că nu e ca și cum nu am mai întâlnit echipe care se apără în modul acesta. Vrem să ajungem în fazele eliminatorii și am știut dintotdeauna că va trebui să batem cel puțin o echipă, poate două echipe din grupă pentru a reuși asta. Stilul nostru de joc nu este conceput pentru a încerca să obținem remize. Vom juca pentru victorie."

Campionatul European din Germania 2024 se va disputa în perioada 14 iunie - 14 iulie și va fi transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO. Cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.