VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Scoția - Elveția 1-1: Egalitate cu sudoare și două goluri anulate! Meciul a fost LIVE pe Pro TV și pe VOYO

Scoția - Elveția EURO 2024 Grupa A EURO 2024
Data publicarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 23:50
Data actualizarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 23:56

Scoția - Elvația s-a terminat 1-1. Au marcat: Fabian Schar(autogol), minutul 14 și Xherdan Shaqiri în minutul 26.

Scoția - Elveția 1-1

Minutul 90+4: Arbitrul Kruzliak a fluierat finalul partidei!

Minutul 90: Zeki Amdouni este lansat în careu de către Fabian Rieder. Acesta trimite cu capul pe lângă poartă.

Minutul 82: GOL ANULAT! Breel Embolo scapă singur cu portarul și lobează mingea direct în plasă. Execuția nu a fost validată pe motiv de offside.

Minutul 67: Grant Hanley se înalță pentru o minge trimisă din corner. Încercarea lui nu este destul de precisă şi mingea lovește bara din stânga.

Minutul 58: Dan Ndoye primește o pasă în aproprierea careului. Atacantul se răsucește și încearcă să șuteze. Execuția trece puțin pe lângă bara stângă.

Minutul 45: A început repriza secundă!

Prima repriză

Minutul 45+3: Final de primă repriză la Koln.

Minutul 33: Dan Ndoye înscrie, după o respingere din corner, dar golul nu va fi validat din cauza unui offside.

Minutul 32: Dan Ndoye a găsit spaţiu după o pasă şi a trimis o torpilă la colțul lung, dar nu a putut învinge portarul.

Minutul 26: GOOOOL Elveția! Apărarea adversă face o mare gafă, Xherdan Shaqiri profită, preia mingea la marginea careului și o trimite in plasă. Ce execuție!

Minutul 14: GOOOL Scoția! După un contraatac foarte bine construit de către scoțieni, o minge îl găsește pe Scott McTominay la marginea careului. Mijlocașul lui Manchester United șutează, execuția este deviată de către Fabian Schar și mingea ajunge în plasă.

Minutul 1: Start de partidă pe stadionul "RheinEnergieStadion" din Cologne.

Echipele de start

Scoția: Gunn - Ralston, Hendry, Hanley, Tierney, Robertson - McTominay, Gilmour, McGregor, McGinn - Adams

Rezerve: Armstrong, Christie, Clark, Conway, Cooper, Forrest, Jack, Kelly, McCrorie, McKenna, McLean, Morgan, Shankland, Taylor

Antrenor: Steve Clark

Elveția: Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Widmer, Xhaka, Freuler, Shaqiri - Aebischer, Vargas - Ndoye

Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Embolo, Jashari, Kobel, Mvogo, Okafor, Rieder, Sierro, Steffen, Stergiou, Zesiger

Antrenor: Murat Yakin

Miecuri seară, de la ora 22:00, Scoția își dă întâlnire cu Elveția în a doua rundă din faza grupelor de la Campionatul European din Germania, care se vede în România doar la Pro TV, Pro Arena și pe VOYO!

EURO 2024 | Scoția - Elveția, LIVE la Pro TV și pe VOYO de la ora 22:00! Spală britanicii rușinea de la meciul de deschidere?

Cele două reprezentative se vor înfrunta pe stadionul ”RheinEnergie” din Koln. La ”centrul” partidei a fost delegat de către UEFA arbitrul slovac Ivan Kružliak.

Scoțienii vin la Koln după eșecul rușinos de la meciul de deschidere cu Germania, scor 1-5, în timp ce elvețienii au un moral ridicat, grație victoriei cu Ungaria de sâmbătă, scor 3-1.

Grupa A de la EURO 2024

• 1. Germania - 3p
  • 2. Elveția - 3p
  • 3. Ungaria - 0p
  • 4. Scoția - 0p

Povestea stadionului ”Rhein Energie”

Stadionul din Koln, cunoscut timp de opt decenii drept Müngersdorfer Stadion, acum Rhein Energie Stadion, are o poziție bine stabilită în istoria fotbalului și culturii germane, fiind locul care a găzduit atât evenimente de top din Sportul Rege, cât și concertele unor artiști și formații legendare. A apărut devreme, în 1923, iar la 101 ani distanță va fi locul în care România va înfrunta Belgia în al doilea meci al Grupei E de la EURO 2024.

Încă din Evul Mediu, orașul Koln a beneficiat de o linie de fortificații care l-a transformat într-o localitate imposibil de penetrat, cu un zid întins pe 9 kilometri și 12 porți de intrare în oraș. Dar, odată cu înfrângerea Germaniei în Primul Război Mondial, fortificațiile care îl făceau cel mai greu de pătruns oraș din nordul Alpilor au dispărut ca urmare a Tratatului de la Versailles, semnat în 1919.