VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Slovacia - Ucraina 1-2. Ucrainenii trec pe locul doi în Grupa E

EURO 2024 Romania Slovacia Ucraina EURO 2024
Data publicarii: Vineri 21 Iunie 2024, 16:00
Data actualizarii: Vineri 21 Iunie 2024, 17:56

Ucraina a reușit să o învingă pe Slovacia cu scorul de 2-1 și a trecut pe locul doi în Grupa E, din care mai fac parte România și Belgia, care se vor duela sâmbătă, de la 22:00, în direct pe PRO TV și VOYO.

În urma acestui rezultat, tricolorii rămân în continuare pe prima poziție în grupă, în timp ce Belgia este ultima clasată, fără niciun punct.

Ucraina învinge Slovacia și trece pe locul doi în grupa României

Slovacia a reușit să deschidă scorul după doar 17 minute, iar la pauză părea că ”minunea” slovacilor de la EURO 2024 continuă, mai ales că reprezentativa condusă de Francesco Calzona a controlat prima repriză.

Singurele momente periculoase de care au dat dovadă ucrainenii au veni abia pe finalul primei reprize, când Tymchyk a nimerit bara laterală. Zinchenko a ratat și el o șansă bună de gol în minutul 42.

După pauză, ucrainenii au preluat controlul, iar golul egalizator a venit în minutul 54, la o centrarea a lui Zinchenko și o finalizare a lui Shaparenko.

Mudryk își putea trece numele pe lista marcatorilor în minutul 74, dar șutul său a nimerit bara laterală. Câteva minute mai târziu, ucrainenii au trecut în avantaj, după golul marcat de Yaremchuk.

Slovacia - Ucraina 1-2

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 80: GOOOL Ucraina! Shaparenko centrează lung în careul slovacilor, Yaremchuk ține bine de minge și trimite pe lângă Dubravka.

Min. 74: Ocazie Ucraina! După un contraatac frumos, Yaremchuk îi pasează în lateral lui Mudryk, care șutează din unghi și nimerește bara.

Min. 54: GOOOL UCRAINA! Zinchenko centrează de pe partea stângă, iar Shaparenko șutează din prima și restabilește egalitatea.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+1: Finalul primei reprize!

Min. 44: Ocazie Slovacia! Haraslin șutează de la marginea careului, dar balonul este deviat, iar Trubin reușește să respingă în afara terenului.

Min. 42: Ocazie Ucraina! Zinchenko încearcă poarta din lovitură liberă, dar Dubravka respinge.

Min. 34: Ocazie Ucraina! Tymchyk șutează din interiorul careului, dar nimerește bara laterală.

Min. 29: Ocazie Ucraina! Mudryk șutează spre poartă, balonul este deviat și sare în direcția lui Yarmolenko, cel care nu reușește să trimită în direcția porții.

Min. 17: GOOOL SLOVACIA! Schranz ajunge la o centrare în careul ucrainenilor și îl învinge cu capul pe Trubin.

Min. 17: Ocazie Slovacia! Hancko șutează din lovitură liberă, dar Trubin respinge.

Min. 12: Ocazie Slovacia! Duda șutează de la marginea careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min. 11: Ocazie Slovacia! Matviienko are o intervenție greșită la o centrare venită din partea stângă, iar Schranz șutează în blocajul lui Trubin.

Min. 10: Ocazie Slovacia! Haraslin are o acțiune superbă până în careul ucrainenilor, șutează pe jos, dar Trubin reușește să respingă.

Min. 1: Începe meciul!

Slovacia: Dubravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda, Schranz, Bozenik, Haraslin

Rezerve: Benes, Bero, De Marco, Duris, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Obert, Ravas, Rigo, Rodak, Sauer, Strelec, Suslov, Tupta

Selecționer: Francesco Calzona

Ucraina: Trubin - Timcik, Zabarnyi, Matvienko, Zinchenko - Şaparenko, Brajko - Yarmolenko, Sudakov, Mudrik - Dovbyk

Rezerve: Bondar, Buschcan, Konoplya, Lunin, Malinovsky, Mykhaylichenko, Mylenko, Stepanenko, Svatok, Sydorchuk, Talovierov, Tsygankov, Vanat, Yaremchuk, Zubkov

Selecționer: Sergiy Rebrov

Slovacia - Ucraina, LIVE de la ora 16. O victorie o trimite pe Slovacia în optimi!

Înaintea acestei confruntări, cele două echipe vin cu stări de spirit opuse. Slovacia a produs surpriza turneului prin victoria cu 1-0 împotriva Belgiei, una dintre favoritele competiției, în timp ce Ucraina a suferit o înfrângere categorică, 0-3, în fața României.

O victorie astăzi ar asigura calificarea Slovaciei în optimile de finală ale EURO 2024. În schimb, Ucraina este obligată să câștige pentru a păstra șansele de a avansa în fazele superioare. Pentru România, cel mai bun rezultat ar fi o remiză, deoarece ar încurca ambele echipe și ar facilita drumul echipei antrenate de Edi Iordănescu către optimi.

Istoricul întâlnirilor Slovacia - Ucraina

Cele două echipe s-au întâlnit de opt ori până acum, cu un bilanț echilibrat: Ucraina a obținut trei victorii, Slovacia două, iar trei meciuri s-au terminat la egalitate. Ultima întâlnire directă, disputată în Liga Națiunilor, a fost câștigată categoric de Slovacia, cu 4-1.

Slovacia, locul 48 în clasamentul FIFA, sub conducerea lui Francesco Calzona, a pierdut doar patru din ultimele 19 meciuri și au ajuns la turneu după doar două înfrângeri în calificări, ambele în fața Portugaliei. Slovacia se bazează pe o apărare solidă și au trei meciuri consecutive fără gol primit.

Pe de altă parte, Ucraina, sfertfinalistă la ultimul EURO din 2020 / 2021, nu a mai pierdut două meciuri consecutive din noiembrie 2020. Echipa lui Serhiy Rebrov se mândrește cu un record bun, cu doar șase înfrângeri în 30 de meciuri de atunci. Este crucial pentru ucraineni să marcheze primii, deoarece în patru dintre cele șase înfrângeri recente, echipa a fost învinsă "la zero".

Statistică interesantă:

În cele patru meciuri directe dintre Slovacia și Ucraina de când Slovacia a devenit țară independentă, doar o singură dată ambele echipe au reușit să marcheze.