VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Turcia - Georgia 3-1: 'Semiluna' câștigă un meci cu goluri superbe! Partida a fost pe Pro Arena și VOYO

Turcia EURO 2024 Georgia EURO 2024
Data publicarii: Marti 18 Iunie 2024, 20:56
Data actualizarii: Marti 18 Iunie 2024, 21:11

În ciuda eforturilor depuse, Georgia nu a reușit să se opună 'Semiunei'. Meciul s-a terminat 3-1 în favoarea Turciei.

Turcia - Georgia 2-1

Minutul 90+7: Final de meci!

Minutul 90+7: GOOOOL Turcia! Portarul Georgiei se chinuie să revină în poartă după ce a urcat la corner în speranța de a egala în ultim minut. Kerem Akturkoglu profită și trimite mingea de la distanță în poarta goală.

Minutul 90+3: Georges Mikautadze preia o centrare în careu şi găseşte spaţiu pentru un şut. Execuție este lipsită de precizie și trece pe lângă poartă.

Minutul 87: Ce ocazie! Yusuf Yazici se înalță în careu pentru a intercepta o centrare. Turcul trimite o lovitură cu capul cu putere dar Giorgi Mamardashvili are un reflex de zile mari și respinge!

Minutul 76: Arbitrul a fluierat! Meciul este întrerupt. Mert Muldur cere îngrijiri medicale.

Minutul 70: Ce ocazie! Giorgi Kochorashvili driblează toată apărarea adversă și ajunge în faţa porţii,şutează, dar trimite mingea lovește bara transversală!

Minutul 66: GOOOOL Turcia! Arda Guler trimitre o 'ghiulea' de la marginea careului. Șutul s-a dus direct în colțul stâng al porții. Portarul a rămas spectator.

Minutul 57: Hakan Calhanoglu trimite 'o torpilă' dintr-o lovitură liberă. Șutul puternic este respins de Giorgi Mamardashvili.

Minutul 46: Baris Alper Yilmaz primeşte o pasă în interiorul careului şi trimite un şut din prima. Balonul este poziționat pe centrul porții și portarul nu are probleme în a elimina pericolul.

Minutul 45: Facundo Tello a fluierat startul reprizei secunde!

Prima repriză

Minutul 45+1: Final de primă repriză la Dortmund!

Minutul 41: Hakan Calhanoglu și Arda Guler încearcă o schemă lucrată la antrenamente dintr-o lovitură liberă. Jucătorul lui Real Madrid sare peste minge, Calhanoglu trimitre mingea în careu dar unul dintre fundaşii adverși intervine și elimină pericolul.

Minutul 36: Georges Mikautadze trimite un voleu de la marginea careului după o respingere. Șutul trece puțin pe lângă bara din stânga.

Minutul 32: GOOOOL Georgia! Georges Mikautadze este livrat de un gol și trimite din prima, cu precizie, în colțul dreapta jos.

Minutul 27: Kenan Yildiz primeşte o pasă bună în interiorul careului și trage în colțul stâng. Înscrie, dar golul este anulat după verificarea VAR.

Minutul 25: GOOOOL Turcia! O minge ajunge la Mert Muldur care trage din prima fără ezitare. Șutul este excelent și intră în poartă în colțul din dreapta sus.

Minutul 21: După un joc frumos de pase prestat de turci, Hakan Calhanoglu este găsit la marginea careului şi şutează, fără precizie, pe lângă bara din stânga.

Minutul 14: Kenan Yildiz sutează din partea stângă a careului, din unghi, dar portarul prinde mingea fără probleme.

Minutul 11: O minge l-a găsit pe Anzor Mekvabishvili care șutează în forță. Mingea este respinsă dar portarul Mert Gunok a fost pe fază și a eliminat orice pericol.

Minutul 10: Ce ocazie! Kaan Ayhan trage fără ezitare de la o distanță considerabilă, însă mingea nimereşte doar bara.

Minutul 6: Hakan Calhanoglu centrează și mingea îl găsește pe Kaan Ayhan. Mijlocașul trimite balonul mult peste poartă.

Minutul 4: Arda Guler încearcă să îl găsească pe Kokcu cu o centrare la bara a doua. Mijlocașul nu ajunge la minge și balonul iese înafara terenului.

Minutul 1: Start de partidă pe "Signal Iduna Park" din Dortmund.

Echipele de start

Turcia: Gunok - Akaydin S, Ayhan, Bardakci - Calhanoglu, Kadioglu, Guler, Kokcu O, Muldur, Yildiz - Yilmaz

Rezerve: Akgun, Akturkouglu, Bayindir, Cakir, Celik, Demiral, Kaplan, Kilicsoy, Oczan, Tosun, Yazici, Yildirim, Yokuslu, Yuksek

Selecționer: Vincenzo Montella

Georgia: Mamardashvili - Chakvetadze, Dvali, Kakabadze, Kashia - Kochorashvili, Kvaratskhelia, Kvirkvelia, Mekvabishvili, Mikautadze, Tsitaishvili

Rezerve: Altunashvili, Davitashvili, Gocholeishvili, Gugeshashvili, Gvelesiani, Kiteishvili, Kvekveskiri, Kvilitaia, Lobjanidze, Lochoshvili, Shengelia, Sigua, Tabidze, Zivzivadze

Selecționer: Willy Sagnol

Într-o grupă complicată din care mai fac parte Portugalia lui Cristiano Ronaldo și Cehia, cele două protagoniste din meciul de pe Signal Iduna Park sunt ultimele cotate din Grupa F.

EURO 2024 | Turcia - Georgia, 19:00, în direct la Pro Arena și VOYO

Turcia (324 de milioane de euro) ocupă locul 12 în clasamentul celor mai valoroase loturi de la EURO 2024, potrivit Transfermarkt, în timp ce Georgia (161 de milioane de euro) este pe poziția 20.

Turcii vin după o perioadă mai slabă. În ultimele cinci meciuri, reprezentativa pregătită de Vincenzo Montella nu a bifat nicio victorie. În ultimul meci din preliminarii, Turcia a remizat cu Țara Galilor, scor 1-1, iar în meciurile amicale, turcii au trei eșecuri (0-1 cu Ungaria, 1-6 cu Austria și 1-2 cu Polonia) și o remiză (0-0 cu Italia).

În ceea ce o privește pe Georgia, reprezentativa condusă de Willy Sagnol a disputat un singur meci amical înainte de EURO 2024, cu Muntenegru, scor 3-1.

Cele două reprezentative s-au întâlnit pentru ultima oară în mai 2012, când Turcia s-a impus cu scorul de 3-1. În precedenta întâlnire, din 2007, Georgia câștiga cu 1-0.