VIDEO EXCLUSIV EURO FLASH | Analiza meciurilor de sâmbătă, 22 iunie, de la Campionatul European din Germania

Data publicarii: Duminica 23 Iunie 2024, 13:04
Data actualizarii: Duminica 23 Iunie 2024, 13:04

EURO 2024 este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO, în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024.

Ziua de sâmbătă de la EURO a început cu meciul dintre Georgia și Cehia, echipele învinse în prima etapă din grupa F. Partida a debutat în forță, ambele echipe având nevoie de puncte pentru a mai spera la calificare. În minutele 3 și 4, portarul Mamardashvili s-a opus la șuturile trimise de Adam Hlozek și Patrick Schick. Tot cehii au fost mai periculoși și în minutul 23, când golul marcat de Hlozek a fost anulat pentru hands, după analiza VAR.

Ocaziile s-au răzbunat din nou, pentru că Georgia a beneficiat de un penalty în prelungirile primei reprize, iar Mikautadze a marcat pentru 1-0. Avantajul putea fi anulat chiar la următoarea fază, însă Mamardashvili s-a opus din nou la șutul lui Schick. Cehia a ieșit mai hotărâtă de la vestiare, iar același Schick nu a mai ratat, mingea fiind trimisă în poartă cu pieptul din câțiva metri. La ultima fază a meciului, Georgia putea sa dea lovitura. Lobjanidze a scăpat singur cu portarul Stanek, dar a trimis peste poartă. Scor final 1-1 și cele două formații mai speră cel puțin teoretic la calificare.

În celălalt meci din grupă, Portugalia și Turcia își disputau supremația. Ambele formații aveau trei puncte după prima etapă, iar învingătoarea se putea considera deja calificată. Portugalia a deschis scorul în minutul 22 prin Bernardo Silva, cu un șut din careul mic, fără șansă pentru portarul turc. Șase minute mai târziu, turcii și-au trimis mingea în propria poartă. A fost al 7-lea și probabil cel mai ciudat autogol de la acest EURO. În minutul 30, Turcia putea să reducă din diferență, însă șutul lui Akturkoglu la colțul scurt a fost blocat de portarul Costa. După pauză, tot Portugalia a fost mai periculoasă și se desprindea la 3-0 după golul lui Bruno Fernandes, din pasa lui Cristiano Ronaldo. Lusitanii puteau să mai marcheze pe final, însă Bernardo Silva ratat o șansă importantă. Portugalia câștigă cu 3-0 și merge în faza următoare a competiției.

Ultima partidă a zilei aducea duelul dintre Belgia și România. Din păcate pentru noi, belgienii au început perfect meciul și Tielemans deschidea scorul încă din minutul 2. Trei minute mai târziu, România putea să dea replica, dar mingea trimisă de Drăgușin a post parată de portarul Casteels. Belgienii forțau golul doi, dar șuturile lui Lukebakio si Doku au fost respine excelent de Niță. După pauză și De Bruyne a trecut pe lângă gol, iar Lukaku  a bifat al treilea gol anulat la acest Campionat European. Patru minute mai târziu, Man putea să aducă egalarea, dar nu l-a învins pe Casteels. Românii din tribune au oferit momentul serii, când au cântat toți la unison "Deșteaptă-te, române". Belgia s-a desprins în minutul 80, când De Bruyne a convertit în gol o pasă primită direct de la propriul portar. Man a mai avut o ocazie mare pe final, dar a trimis mingea în bară, iar Lukaku a fost din nou oprit de Niță. Belgia ne învinge cu 2-0, iar totul se joacă în ultima etapă.

Așa a arătat ziua de sâmbătă pentru noi, una mai puțin fericită, dar sperăm până în ultimul moment că putem trece de grupe. Astăzi începe ultima etapă din această fază a competiției și vom avea doua meciuri care se joacă la aceeași oră. Recomandarea mea de astăzi este duelul de la ora 22:00, de pe PRO TV, dintre Elveția și Germania.