VIDEO EXCLUSIV EURO FLASH | Analiza meciurilor de vineri, 21 iunie, de la Campionatul European din Germania

Bun găsit la EURO Flash, emisiunea care te ține la curent cu tot ceea ce se întâmplă la EURO 2024!

Ziua cu numărul 7 de la EURO aducea alte trei partide interesante, una dintre ele chiar din grupa României. La prânz, toți ochii erau pe duelul dintre Slovacia și Ucraina. Slovacii au început excelent meciul, având două ocazii de a marca într-un interval de numai un minut. Haraslin și Scrhanz au fost aproape de gol, dar nu au reușit să îl învingă pe Trubin, portarul folosit în acest meci după gafele lui Lunin din meciul cu România.

Șase minute mai târziu, însă, Ivan Schranz nu a mai ratat și a deschis scorul cu o lovitură de cap din interiorul careului. Răspunsul Ucrainei a venit în minutul 33, când Tymchyk a șutat spre poarta slovacilo, dar mingea a nimerit bara. După pauză, Ucraina nu a mai ratat, iar Shaparenko deschidea scorul în minutul 54. Tabela putea fi întoarsă 20 de minute mai târziu, când Mudryk a șutat în bară. În cele din urmă, eforturile ucrainenilor au fost răsplătite. Yaremchuk, după o preluare de manual, reușea să îl învingă pe Dubravka și să stabilească scorul final, 2-1 pentru Ucraina.

Al doilea meci al zilei aducea în față confruntarea învinselor în grupa D, Polonia și Austria, iar punctele erau vitale pentru ambele formații. Austria a deschis scorul repede, încă din minutul 9, prin Trauner, cu o lovitură de cap la colțul scurt. Polonia a răspuns repede prin Zalewski, dar șutul lui a trecut puțin peste poartă. În cele din urmă a venit și egalarea.

Piatek reușea să marcheze în minutul 30, după o serie de ocazii la poarta austriecilor. Tabela avea să se schimbe după pauză. În minutul 60, Baumgartner scăpa singur cu Szczesny și reușea să ducă scorul la 2-1. Austria a forțat pe final de meci, iar în minutul 78 a beneficiat de o lovitura de la 11 metri. Arnautovic a fost cel care a transformat fără problemă și a înlăturat orice emoție. În minutul 89, austriecii au mai cerut un penalty pentru un posibil hands, însă centralul nu a dictat nimic. Scor final 3-1 pentru Austria.

Capul de afiș al zilei era duelul dintre Olanda și Franța, a doua mare întâlnire de la acest Campionat European. Olanda nu a stat pe gânduri și putea să deschidă scorul la prima fază a meciului, dar Mike Maignan s-a opus la șutul lui Frimpong. Replica Franței a venit imediat, când Griezmann a tras spre poarta Olandei, dar era rândul portarului Verbruggen să iasă în evidență. Zece minute mai târziu, francezii au ratat una din cele mai mari ocazii de la acest EURO. Rabiot și Griezmann nu au reușit să înscrie din câțiva metri.

În minutul 16, Cody Gakpo, a mai avut o șansă pentru Olanda, dar șutul lui nu l-a păcălit nici de această dată pe Maignan. După pauză, Franța a părut că forțează mai mult victoria, iar Tchouameni a trecut pe lângă gol în minutul 63. Lovitura lui de cap a trecut puțin peste poarta lui Verbruggen. Șase minute mai târziu Olanda putea să dea lovitura, dar golul lui Xavi Simmons a fost anulat din cauza unui offside. Nu s-a mai întâmplat nimic notabil până la fluierul final și înregistram primul rezultat de 0-0 la acest Campionat European.

Așa a arătat ziua de vineri la EURO, șapte goluri marcate, primul egal alb și cel mai probabil am bifat și prima echipă eliminată, Polonia.

Acum toată energia noastră merge către naționala României, care astăzi joacă un meci crucial pentru calificarea în optimi la EURO. Nu aveam cum să vă ofer altă recomandare, așa că stați cu ochii pe PRO TV, de la 22:00, pentru Belgia - România!