VIDEO EXCLUSIV EURO FLASH | Analiza meciurilor din a șasea zi a Campionatului European din Germania

EURO 2024 Euro Flash EURO 2024
Data publicarii: Joi 20 Iunie 2024, 13:00
Data actualizarii: Joi 20 Iunie 2024, 13:02

EURO FLASH, emisiunea care te ține la curent cu tot ceea ce se întâmplă la EURO 2024!

A început și etapa a doua din faza grupelor la EURO 2024, iar spectacolul continuă. Alte opt goluri au fost marcate în cele trei partide de miercuri.

Ziua a început cu duelul pierzătoarelor din grupa B, Croația și Albania, iar albanezii au deschis scorul foarte repede, încă din minutul 11. Laci a primit o centrare excelentă în careul mic și l-a învins pe Livakovic cu o lovitură de cap. În minutul 31, Albania putea să dubleze avantajul, dar de această dată portarul croat s-a opus. În repriza secundă, Croația a restabilit egalitatea în minutul 74 și după doar trei minute tabela era întoarsă, prin autogolul lui Gjasula. Finalul a fost unul intens, Albania a atacat în valuri și a avut o ocazie imensă în minutul 93. Eforturile lor au fost răsplătite două minute mai târziu, când Gjasula, cel care își trimisese mingea în propria poartă, a reușit să restabilească egalitatea și scorul final, 2-2!

Al doilea meci al zilei aducea duelul dintre Germania și Ungaria. Meciul a început foarte tare, iar maghiarii puteau să deschidă scorul încă din secunda 20 a meciului, dar Manuel Neuer a intervenit excelent. În minutul 12 a venit și primul răspuns al germanilor, când Andrich a tras periculos spre poarta Ungariei. Zece minute mai târziu a venit și prima reușită a meciului, Jamal Musiala deschidea scorul la Stuttgart după o fază confuză în careul maghiar. Ungaria putea să egaleze în două rânduri până la pauză, dar Neuer s-a opus la șutul lui Szoboszlai, iar golul lui Sallai a fost anulat din cauza unui offside. După pauză, Germania s-a desprins prin reușita căpitanului Ilkay Gundogan, lăsat singur în centrul careului. Maghiarii puteau să înscrie golul de onoare, dar au ratat o șansă imensă în minutul 90, când mingea a fost respinsă de pe linia porții. Acesta era scorul final, 2-0 pentru Germania, calificată deja în optimi!

Scoția și Elveția se întâlneau în ultima partidă a zilei de miercuri. Tabela a fost modificată repede, în minutul 13, șutul lui Scott McTominay a fost deviat în propria poartă de Fabian Schar. Nu a durat mult avantajul scoțienilor, pentru că Shaquiri a profitat din plin de o gafă a defensivei adverse și a marcat unul din cele mai frumoase goluri de la acest turneu final. Elveția putea să mai înscrie, dar golul lui Dan Ndoye a fost anulat din cauza unui offside. Tot Ndoye a mai ratat o șansă imensă în minutul 58, iar golul lui Breel Embolo din minutul 83 a fost anulat după analiza VAR. Acesta a fost scorul final, 1-1 între Scoția și Elveția.

Astăzi avem alte trei meciuri extrem de interesante, dar de departe ne atrage atenția ceea ce se va întâmpla în ultima partidă a zilei. Aceasta este și recomandarea mea pentru voi, duelul de la ora 22:00, de pe PRO TV, dintre Spania și Italia!