VIDEO EXCLUSIV EURO FLASH | Analiza primelor două meciuri din optimile de finală de la Campionatul European din Germania

euroflash EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Duminica 30 Iunie 2024, 13:00
Data actualizarii: Duminica 30 Iunie 2024, 13:05

EURO FLASH, emisiunea care te ține la curent cu tot ceea ce se întâmplă la EURO 2024!

După două zile de pauză, am revenit cu meciurile din optimile de finală de la Campionatul European din Germania. Prima partidă a zilei a fost Elveția - Italia, de unde a venit și marea surpriză.

EURO FLASH | Analiza primelor meciuri din optimile de finală

Elvețienii au început mai bine meciul, iar Embolo a fost blocat în minutul 24 de portarul Donnarumma. Câteva minute mai târziu venea și deschiderea scorului. Remo Freuler s-a aflat la capătul unei faze superbe, preluare cu dreptul și șut cu stângul, iar Donnaruma era învins pentru prima dată în meci.

Chiar înainte de pauză, Elveția putea să își dubleze avantajul, dar mingea trimisă de Rieder a atins bara după ce a fost deviată portar. În primele secunde ale reprizei secunde, elvețienii nu au mai ratat. Ruben Vargas a plasat excelent o minge la colțul lung, iar Italia se vedea condusă la două goluri. În minutul 51, Elveția a fost aproape de autogol, dar mingea s-a dus în bară. Tot în bară a fost trimis și șutul lui Scamacca din minutul 74. Până la final, Italia nu a mai avut puterea să revină, iar campioana en titre este eliminată încă din optimi.

În ultimul meci al zilei, țara gazdă, Germania, o întâlnea pe Danemarca. Duelul a început tare, iar Germania putea să deschidă scorul încă din minutul 4. Golul lui Schlotterbeck a fost anulat din cauza unui fault comis de Kimmich. Același Kimmich putea să înscrie cu un șut frumos de la distanță, dar portarul Schmeichel a respins spectaculos. În minutul 36, arbitrul Michael Oliver a luat decizia de a suspenda partida din cauza condițiilor meteo. O ploaie torențială, cu tunete, fulgere și grindină a lovit orașul Dortmund. Fanii danezi, însă, s-au bucurat la maxim de moment și au avut parte de un duș rece.

După reluarea jocului, Havertz putea să înscrie, dar același Schmeichel se opunea. Era rândul lui Neuer să iasă la rampă, iar portarul german i-a blocat șutul lui Hojlund din minutul 45. După pauză, Danemarca putea să egaleze, dar golul lui Andersen a fost anulat pe motiv de offside. Doar două minute mai târziu, tot Andersen atingea mingea cu mâna în propriul careu ș Germania beneficia de un penalty. Lovitura a fost transformată impecabil de Kai Haverts, iar Germania deschidea tabela. Știm că în fotbal ocaziile se razbună. Hojlund nu l-a învins din nou pe Neuer dintr-o poziție excelentă, iar la faza imediat următoare, Musiala reușea să facă 2-0 după un contraatac letal. Germania putea să mai marcheze, dar golul lui Wirtz din minutul 92 a fost anulat din cauza unui offside. Se termina 2-0 pentru gazde, iar trupa lui Nagelsmann merge în sferturi.

Astăzi vom avea alte două dueluri din optimile de finală de la EURO. Recomandarea mea pentru voi este meciul de la ora 22:00, de pe PRO TV. Spania, una dintre marile favorite la trofeu, întâlnește surpriza turneului, Georgia! Bucurați-vă de fotbal!