VIDEO EXCLUSIV EURO FLASH cu Cristi Pintea | Cele mai importante știri de la turneul din Germania

EURO 2024 e transmis de Pro TV, Pro Arena și VOYO.

• Jurnalistul Pro TV, Cristi Pintea, vă aduce în fiecare zi cele mai importante informații de la Campionatul European din Germania, turneu care se desfășoară în perioada 14 iunie - 14 iulie.
  • România a obținut luni un succes magnific, scor 3-0 cu Ucraina, la Munchen, în etapa inaugurală a Grrupei E din cadrul EURO 2024, transmis în direct de Pro TV, Pro Arena și VOYO.

Bun găsit la EURO Flash, emisiunea care te tine la curent cu tot ceea ce se intampla la EURO 2024!

Ziua a patra de la acest Campionat European a fost una incredibila pentru romani si Romania. Echipa nationala a obtinut a doua victorie din istorie la un EURO, insa ce victorie!

Nicolae Stanciu a deschis balul in minutul 29 cu ceea ce poate fi desemnat fara probleme golul turneului. Zece minute mai tarziu, tot Stanciu putea sa loveasca direct din corner, insa a nimerit bara. Si repriza secunda a inceput excelent pentru Romania, iar Razvan Marin l-a invins pe portarul Realului cu un sut puternic din afara careului. Scenariul perfect a fost completat in minutul 57, cand Dragus a marcat din pasa lui Dennis Man. Ucraina putea si ea sa inscrie pe final, insa Yaremchuk a lovit bara.

Romanii au facut spectacol in stadion, dar si in afara lui. Munchen a fost colorat intr-o mare galbena, iar fanii s-au bucurat din plin de prezenta la acest turneu final.

Al doilea meci al zilei le aducea fata in fata pe Belgia si Slovacia, adversarele noastre din grupa. Partida a inceput tare, iar Lukaku a ratat o sansa imensa inca din minutul doi. Cei care au marcat au fost slovacii, patru minute mai tarziu, cand Ivan Schranz a reusit sa profite de o greseala in defensiva belgienilor.

Slovacia putea sa isi dubleze avantajul in minutul 39, insa portarul Casteels s-a opus. Putem spune ca nu a fost ziua lui Lukaku, pentru ca atacantul belgian a mai ratat o ocazie mare, apoi a avut doua goluri anulate, ultimul in minutul 87. A ramas 1-0, iar Romania si Slovacia conduc aceasta grupa.

Ultimul meci al zilei a fost Austria - Franta si toti aveau mari asteptari de la Mbappe si compania. Chiar starul francez a fost foarte aproape de gol inca din minutul opt. Ceea ce nu a reusit Mbappe, a facut Maximilian Wober pe finalul primei reprize, cand austriacul si-a trimis mingea in propria poarta.

A fost o partida cu multe momente de panica pentru francezi, atat Griezmann, cat si Mbappe au avut nevoie de ingrijiri medicale si au sangerat pe teren. Mbappe putea marca, dar a oferit ratarea meciului si acesta a fost scorul final, 1-0 pentru Franta.

Cam asa a aratat si ziua a 4-a de la EURO, o zi incredibila pentru Romania, cum speram sa mai traim si de acum la acest turneu final.

Acum ne mutam atentia pe ziua de azi, iar recomandarea mea pentru voi este meciul de la ora 22:00, de pe PRO TV, dintre Portugalia si Cehia!