VIDEO EXCLUSIV EURO FLASH | România s-a calificat în optimi! Analiza meciurilor din ziua #12 de la Campionatul European din Germania

EURO 2024 Romania EURO 2024
Data publicarii: Joi 27 Iunie 2024, 14:07
Data actualizarii: Joi 27 Iunie 2024, 14:07

EURO FLASH, emisiunea care te ține la curent cu tot ceea ce se întâmplă la EURO 2024!

S-a sfârșit a treia etapă din faza grupelor. S-au decis toate reprezentativele calificate în optimile EURO 2024, printre care și naționala României selecționată de Edward Iordănescu!

Am avut patru partide extrem de disputate, dar și o mare surpriză.

La ora 19:00 începeau meciurile din grupa României. Pentru a merge în optimi, România trebuia să nu piardă meciul cu Slovacia. Am avut prima ocazie a partidei în minutul 10, când șuturile trimisede  Rațiu și Hagi nu și-au atins ținta. Slovacii erau, însă, cei care deschideau scorul în minutul 24. Duda, găsit singur în careu, a reușit să îl învingă pe Niță cu o lovitură de cap. Zece minute mai târziu, Hagi a fost faultat în careu, iar după consultarea VAR, centralul a acordat penalty. Răzvan Marin și-a asumat responsabilitatea și aducea egalitatea cu un șut imparabil. În repriza secundă, Slovacia a avut prima ocazie, dar tot Niță a fost la post. Răspunsul nostru a venit în minutul 60, când Răzvan Marin și Denis Drăguș nu au putut să îl învingă pe Dubravka. O ploaie torențială a venit peste Frankfurt, iar jucătorii au avut mari dificultăți în a-și menține echilibrul. Din fericire, gazonul a rezistat până la final. Niță ne-a mai salat o dată în minutul 64, când a scos o minge grea cu piciorul. Ultima ocazie le-a aparținut tot Slovacilor, în minutul 65, când Haraslin a tras puțin pe lângă. Acesta era scorul final și România reușeste să câștige grupa pentru prima dată în istorie la un EURO.

În cealaltă partidă a grupei, Ucraina și Belgia se luptau pentru calificare. Belgia a început mai bine meciul, iar Lukaku a avut o primă oportunitate de a marca în minutul 7. Ucraina răspundea în minutul 29, când Yaremchuk a trimis o minge cu capul pe lângă poarta lui Casteels. În partea secundă, belgienii puteau marca, dar șutul lui Carrasco a fost parat de portarul Trubin. Ucrainenii erau obligați să înscrie ca să se califice, iar pe final au atacat mai mult. În minutul 79, Dovbyk a fost aproape de gol, dar golgheterul din LaLiga nu reușea să deschidă scorul. Zece minute mai târziu, Malinovsky a avut și el o șansă importantă, dar a fost blocat de fundașii belgieni. Se termina 0-0 și toate echipele din grupă acumulau patru puncte, departajate numai de golaveraj. Ucraina termină pe ultima poziție, fiind prima echipă din istoria EURO care nu trece de grupe cu patru puncte.

Ultimele meciuri din această fază se anunțau extrem de disputate. La Hamburg, Cehia și Turcia luptau pentru un loc în optimi. Încă din minutul 20, cehii rămâneau în zece după ce Antonin Barak a încasat două cartonașe galbene în decurs de nouă minute și a fost eliminat. Însă tot Cehia a fost echipa care a avut prima ocazie importantă. Șutul lui Jurasek din minuutul 45 a fost blocat de Mert Gunok. După pauză, Turcia a deblocat tabela prin căpitanul Calhanoglu. Chiar dacă juca în zece, Cehia a dat replica și cinci minute mai târziu reușea să egaleze prin Tomas Soucek. Cehii puteau să producă surpriza pe final, dar golul lui Kuchta a fost anulat din cauza unui fault. În cele din urmă, în minutul 94, Turcia a marcat golul victoriei prin Cenk Tosun. La final, spiritele s-au încins, iar cehii au mai încasat un cartonaș roșu. Se termina 2-1 pentru turci, care termină grupa pe doi, în spatele Portugaliei.

În cealaltă partidă din grupă, Georgia spera la o victorie în fața Portugaliei și la o calificare istorică la prima prezență la un turneu final. Meciul începea perfect pentru georgieni, iar Kvaratskhelia deschidea scorul încă din minutul doi după o greșeală mare în defensiva portugheză. Primul răspuns al Portugaliei a venit în minutul 17, când Cristiano Ronaldo a trimis un șut periculos din lovitură liberă, dar Mamardashvili a reușit să respingă. Tot Ronaldo putea să egaleze, însă execuția lui a fost blocată de un fundaș în ultimul moment. Georgia a beneficiat de un penalty în minutul 53, când Kiteishvili a fost faultat în careu. Mikautadze reușea să transforme de la punctul cu VAR și se contura una din cele mai mari surprize de la acest turneu. Pe final, georgienii puteau să își mărească avantajul, dar Davitashvili a șutat în plasa laterală. În ultimele minute, portughezii au avut două șanse importante de a reduce din diferență. Primul a fost Semedo, care nu a reușit să îl învingă din câțiva metri pe Mamardashvili. Apoi, Diogo Jota a încercat o execuție spectaculoasă, dar nu nimerit poarta. Scorul final era 2-0 pentru Georgia, echipă care merge în optimi de pe locul 3.

Acestea au fost meciurile din ultima etapă a grupelor. Multe goluri, multe autogoluri, reușite spectaculoase și rezultate surprinzătoare. Rămâne de văzut ce ne vor oferi fazele eliminatorii. Vor fi două zile de pauză la EURO și partidele se vor relua sâmbătă. Recomandarea mea pentru acea zi este duelul de la ora 22:00, de pe PRO TV, dintre Germania și Danemarca.