VIDEO EXCLUSIV EURO FLASH | Analiza meciurilor din a cincea zi a Campionatului European din Germania

Data publicarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 13:00
Data actualizarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 13:02

EURO FLASH, emisiunea care te ține la curent cu tot ceea ce se întâmplă la EURO 2024!

S-a încheiat și prima etapă din faza grupelor, iar până în acest moment am avut ocazia să vedem 34 de goluri la EURO 2024, poate unul din cele mai spectaculoase turnee finale.

Ziua a început cu meciul dintre Turcia și Georgia, însă cu ceva emoții, pentru că la Dortmund a plouat torențial înainte de start. A plouat și cu goluri, dar ce goluri! Primul a venit în minutul 25, când Mert Muldur a trimis un șut superb la vinclu și l-a învins pe portarul georgian. Se putea face repede 2-0 după doar două minute, însă turcilor li s-a anulat golul pe motiv de offside. Cum fotbalul ne-a învățat că ocaziile se răzbună, Georgia a reușit să egaleze în minutul 32 prin Mikautadze, cu un gol la colțul scurt. În partea a doua, Turcia a oferit un nou gol de generic. Arda Guler, fotbalistul Realului, a trimis un șut imparabil de la marginea careului și făcea 2-1 în minutul 65. Finalul de meci a fost unul incendiar, Georgia putea să egaleze în două rânduri, dar mingea a fost scoasă de pe linia porții de fundașii turci. La ultima fază a meciului, portarul Georgiei a urcat în atac la un corner, iar Akturkoglu a profitat și a îndeplinit o simplă formalitate, stabilind scorul final, 3-1.

Ultimul meci al zilei aducea duelul dintre Portugalia și Cehia, un duel dezechlibrat la prima vedere, dar nu a fost deloc așa. Partida marca și debutul lui Cristiano Ronaldo la al 6-lea Campionat European, un record absolut. Portughezul a avut și prima ocazie a meciului în minutul 33, când portarul Stanek a reușit să îi pareze șutul din centrul careului. După pauză, Cehia a produs surpriza și a marcat în minutul 62 prin Lukas Provod. Bucuria cehilor nu a durat foarte mult, pentru că 7 minute mai târziu Robin Hranac și-a trimis mingea în propria poartă, marcând al 3-lea autogol de la acest EURO. În minutul 87, Portugalia putea să marcheze golul victoriei, însă reușita a fost anulată pentru offside. Golul de 2-1 a venit până la urmă în minutul 92, după ce Francisco Conceicao a profitat de o serie de greșeli în apărarea adversă.

Cam așa a arătat ziua de marți, iar de astăzi începe etapa a doua din faza grupelor la EURO. Recomandarea mea pentru voi este meciul de la ora 19:00, de pe PRO Arena, dintre Germania și Ungaria!