VIDEO EXCLUSIV EUROFLASH | Analiza meciurilor din a treia zi a Campionatului European din Germania

Data publicarii: Luni 17 Iunie 2024, 13:00
Data actualizarii: Luni 17 Iunie 2024, 13:30

EUROFLASH, emisiunea care te ține la curent cu tot ceea ce se întâmplă la EURO 2024.

Am trecut și de ziua a treia de la EURO, iar acest turneu final nu dezamăgește niciun fan al fotbalului. În șapte partide s-au marcat 22 de goluri. Niciun meci nu s-a terminat 0-0 și am avut mereu parte de dueluri interesante.

EUROFLASH | Analiza meciurilor Polonia - Olanda, Slovenia - Danemarca și Serbia - Anglia

Ziua de ieri a debutat cu duelul dintre Polonia și Olanda, însă primii care au făcut spectacol nu au fost jucătorii de pe teren, ci fanii olandezi. O mare portocalie și-a făcut apariția la Hamburg. În meci, Polonia a fost cea care a început mai hotărâtă. Buksa a deschis scorul pentru polonezi, deși olandezii au avut cele mai mari ocazii.

Nu a dorit mult acest avantaj pentru că Gakpo a egalat pentru Olanda în minutul 29. Au fost multe ocazii pe întreaga durată a meciului, însă cei care au avut câștig de cauză au fost olandezi, care au punctat pentru 2-1 în minutul 83 prin Weghorst, intrat de doar două minute pe teren.

În al doilea meci al zilei, Slovenia, cea mai mică țară prezentă la acest EURO, întâlnea pe Danemarca, semifinalistă la ediția precedentă. Danezii au deschis scorul repede după o fază superbă. În minutul 17, Wind i-a oferit o pasă de geniu lui Christian Eriksen, iar acesta nu a ratat șansa de a înscrie.

Eriksen a devenit astfel cel mai vârstnic marcator danez la EURO, după ce în urmă cu trei ani, la ediția precedentă, a suferit un stop cardiac pe teren. În minutul 65, danezii puteau să încheie socotelile, însă Hojlund a avut o ratare imensă, Jan Oblak fiind la post. Cum în fotbal ocaziile se răzbună, slovenii au egalat în minutul 77 prin Janza, după un șut deviat, iar acesta a fost scorul final.

Ultima partidă de ieri se anunța una extrem de spectaculoasă cu două echipe care au în componență atacanți fantastici. Cel care a ieșit repede la rampă a fost Jude Bellingham. El a deschis scorul încă din minutul 13, după o lovitură de cap din centrul careului. Momentul emoționat al meciului a fost în minutul 43, când Filip Kostic s-a accidentat și a ieșit în lacrimi de pe teren. După pauză, Anglia s-a mulțumit să controleze jocul și să nu mai forțeze, iar acesta a fost scorul final. Înainte de meci am avut parte și de câteva incidente. Fanii englezi și cei sârbi s-au luat la bătaie pe străzile din Gelsenkirchen.

Cam așa a arătat a treia zi de la EURO 2024. Acum ne concentrăm atenția pe ceea ce se întâmplă azi, când intră în joc și România. Partida România - Ucraina va fi în direct de la ora 16:00 pe PRO TV și VOYO.