VIDEO EXCLUSIV EUROFLASH | Cele mai frumoase faze din ziua în care CR7 a plâns pe teren

Data publicarii: Marti 02 Iulie 2024, 13:36
Data actualizarii: Marti 02 Iulie 2024, 13:20

Campionatul European din Germania se vede în exclusivitate la PRO TV și pe VOYO.

A mai trecut o zi din faza optimilor de finală de la Campionatul European din Germania. Ieri am vazut duelurile Franta-Belgia și Portugalia - Slovenia.

În primul meci al zilei se întâlneau echipele clasate cel mai bine în clasamentul FIFA, Franța și Belgia. Belgienii au avut prima ocazie în minutul 24, când șutul lui De Bruyne a fost respins de portarul Maignan. Tot Belgia era mai periculoasă trei minute mai târziu, dar Carrasco a fost și el blocat. Franța a pus apoi stăpânire pe joc și jucătorii lui Deschamps s-au întrecut în ratări. Thuram a primit o centrare bună în careu, dar lovitura lui de cap a trecut pe lângă. A fost rândul lui Tchouameni să încerce șutul, dar tentativele lui nu au pus în pericol poarta Belgiei. După pauză, tot Tchouameni a avut prima ocazie, dar portarul Casteels a fost la post. În minutul 54, Mbappe a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat mai mulți adversari, dar șutul lui a trecut peste. Răspunsul Belgiei a venit în minutul 74, când Lukaku a fost blocat de Maignan. Câteva minute mai târziu, tot Maignan s-a opus și la încercarea lui Kevin De Bruyne. În cele din urmă, tabela a fost deblocată în minutul 85. Șutul lui Thuram a fost deviat în propria poartă de Verthongen. A fost al 9-lea autogol de la acest EURO. Belgia nu a mai avut forța să revină, iar Franța merge în sferturi.

Campionatul European se vede la PRO TV și pe VOYO

Portugalia și Slovenia se întâlneau de la ora 22:00, iar favorita era una certă. Prima a ocazie a meciului le-a aparținut portughezilor. Bernardo Silva a centrat periculos, dar Cristiano Ronaldo și Bruno Fernandes nu au ajuns la minge. În minutul 34, Cristiano Ronaldo a executat o lovitură liberă, dar mingea lui a trecut puțin pestea poarta lui Oblak. La ultima fază a primei reprize, Palinha putea să deschidă scorul, dar șutul trimis de el a lovit bara. După pauză, tot Portugalia a fost mai periculoasă. Același Ronaldo a executat o lovitură liberă, însă Oblak a reușit să se opună. Prima ocazie a Sloveniei a venit în minutul 62, dar a fost și cea mai mare. Sesko a trecut în viteză de veteranul Pepe, dar a șutat pe lângă din situație de 1 la 1 cu portarul Diogo Costa. Pe finalul meciului, Portugalia putea să rezolve calificarea, dar Ronaldo nu a reușit nici de această dată să îl învingă pe Jan Oblak. În prelungiri, portughezii au beneficiat de un penalty, la faultul asupra lui Diogo Jota. Cristiano Ronaldo nu mai ratase un penalty la națională din 2021, dar a facut-o acum. Același Oblak a ghicit colțul și a parat șutul lusitanului. Au fost momente emoționante dupa lovitura ratată, Ronaldo a izbucnit în lacrimi, iar colegii au încercat să îl calmeze. Pe final de meci, Slovenia putea să dea lovitura, dar Diogo Costa a făcut minuni în poarta Portugaliei și i-a parat șutul lui Sesko. Meciul a ajuns la loviturile de departajare, unde același Diogo Costa a ieșit la rampă. A apărat toate cele trei loviturie ale slovenilor, iar Ronaldo, Bruno Fernandes și Bernardo Silva au transformat. Portugalia merge în sferturi, unde se va duela cu Franța.

În acestă seară se dispută România - Olanda (ora 19:00) și Austria - Turcia (ora 22:00). Meciurile vor fi ÎN EXCLUSIVITATE la PRO TV și pe VOYO, iar cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.