VIDEO EXCLUSIV EUROFLASH | Vezi cele mai importante momente din ziua a doua a ultimei etape a grupelor CE 2024

Data publicarii: Marti 25 Iunie 2024, 13:15
Data actualizarii: Marti 25 Iunie 2024, 13:50

Aseară am aflat și configurația din grupa B de la Campionatul European, o grupă dominată categoric de Spania. Ziua de luni aducea duelurile Croația-Italia și Albania-Spania, jucate la aceeași oră.

Spania era deja calificată în optimi indiferent de rezultatul din meciul cu Albania, de aceea selecționerul De la Fuente a folosit o formulă cu jucători care au evoluat mai puțin. Chiar și așa, spaniolii au avut prima ocazie a meciului, lovitura de cap a lui Merino fiind blocată de portar. Un minut mai târziu, șutul lui Ferran Torres nu a mai putut fi parat, iar atacantul reușea să deblocheze tabela. Pe final de repriză, tot Ferran Torres putea sa dubleze avantajul, dar lovitura lui de cap a trecut puțin peste poarta adversă. Albanezii au avut prima șansă importantă în minutul 45, când David Raya s-a opus la șutul lui Asllani. Partea secundă a început tot cu ibericii în atac, dar Joselu nu a reușit să marcheze în minutul 47. Albanezii au avut o reacție de orgoliu, iar în minutele 65 și 69 puteau să înscrie, dar de fiecare data portarul Raya s-a opus la șuturile trimise de Broja și Asani. Albania putea să egaleze chiar pe final de meci, dar Broja a mai ratat o ocazie importantă. Se termina 1-0, iar Spania încheie această grupă cu maximul de puncte.

Italia s-a calificat în optimi la ultima fază

În celălalt meci al zilei, Croația și Italia se luptau pentru un loc în optimi. Croații erau obligați să câștige pentru a spera la calificare și au început foarte hotărâți partida de la Leipzig. În minutul 5 Sucic putea să deschidă scorul cu un șut spectaculos de la marginea careului, dar Donnarumma a respins spectaculos. Răspunsul italienilor a venit câteva minute mai târziu, când Retegui a fost blocat de fundașii croați, iar Bastoni a ratat una din cele mai mari ocazii ale meciului. Lovitura lui de cap a fost parata spectaculos de portarul Livakovic. Pellegrini a fost și el aproape de gol pe finalul primei reprize, dar același Livakovic era la post. În repriza secundă, croații au beneficiat de un penalty, după un hands în propriul care al lui Davide Frattesi. Luka Modric a executat, dar nu l-a învins pe Donnarumma. Faza a continuat, iar Modric a reușit să înscrie în cele din urmă câteva secunde mai târziu. Căpitanul Croației a devenit astfel cel mai vârstnic marcator din istoria EURO. De acolo, însă, Italia a declanșat ofensiva și a ratat câteva ocazii importane, una din ele tot prin Bastoni. Fundașul italian a trimis din nou foarte periculos o lovitură de cap, dar care a trecut peste poartă. Croația era calificată de pe locul doi la acest scor, dar la ultima fază Italia a reușit să dea lovitura. Mattia Zaccagni a reușit o execuție a la Del Piero și a declanșat nebunia la Leipzig. 1-1 scor final, iar Italia merge în optimi de pe poziția secundă. Croația mai speră doar teoretic la o șansă pentru faza urmatoare a competiției.

Astăzi ne așteaptă alte patru partide din grupele C și D. Toate vor putea fi urmărite ÎN EXCLUSIVITATE pe PRO TV, PRO ARENA și pe VOYO.