FOTO ȘI VIDEO Fanii turci prezenţi la meciul cu Olanda au făcut semnul Lupilor Gri, pentru care Demiral a fost suspendat de UEFA

Fanii turci prezenţi la meciul cu Olanda au făcut semnul Lupilor Gri, pentru care Demiral a fost suspendat de UEFA EURO 2024

Sâmbătă seară, Turcia a fost eliminată de Olanda în sferturile Euro 2024, scor 1-2.

Mii de oameni au făcut gestul în timpul deplasării, dar şi pe stadion în timpul intonării imnului naţional turc, înainte de meciul de sâmbătă.

Poliţia din Berlin a declarat pe X că gestul, care este unul dintre simbolurile naţionale adânc înrădăcinate în cultura turcă, a fost "arătat masiv" de fani pe drumul lor spre Olympiastadion.

• Gest 2 2

Purtătoarea de cuvânt a poliţiei, Valeska Jakubowski, a recunoscut că arătarea gestului nu este interzisă în Germania.

Fundaşul turc Merih Demiral, care a marcat ambele goluri pentru echipa naţională de fotbal a Turcie ci Austria, scor 2-1, în optimi la Euro 2024, a făcut semnul Lupilor Gri, fiind suspendat pentru două meciuri de către UEFA.

Federaţia turcă de fotbal s-a alăturat oficialilor guvernului turc pentru a denunţa suspendarea.

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, prezent la meciul cu Ţările de Jos, i-a luat apărarea lui Demiral, afirmând vineri că fundaşul şi-a exprimat doar "emoţia" după ce a marcat.

Sâmbătă seară, Turcia a fost eliminată de Olanda în sferturile Euro-2024, scor 1-2.

Olandezii au început bine sfertul de finală disputat la Berlin, unde Gakpo (min. 6) şi Xavi Simons (min. 12) nu au prins poarta lui Mert Gunok. Golul a venit însă în cealaltă poartă, a lui Verbruggen. În minutul 35 Arda Guler a centrat excelent în faţa porţii, iar Samet Akaydin a reluat cu o lovitură de cap, deschizând scorul.

Elevii lui Ronald Koeman au încercat să înscrie, dar cea mai mare ocazie a reprizei secunde a fost cea a lui Arda Guler, sut în bară, în minutul 55. După zece minute Verbruggen a respins şutul lui Kenan Yildiz, iar atacantul Weghorst a intervenit în faţa lui Kaan Ayhan şi a trimis în afara terenului. Olandezii au egalat în minutul 70, prin Stefan de Vrij, lovitura de cap la centrarea lui Depay şi au întors rezultatul în minutul 76, prin autogolul lui Mert Müldür.

În minutul 90+1 Verbruggen a intervenit excepţional în faţa lui Kilicsoy şi turcii au cedat cu 1-2, chiar în faţa preşedintelui Erdogan, prezent în tribune, iar olandezii s-au calificat în semifinale, acolo unde vor întâlni echipa Angliei.