VIDEO EXCLUSIV Faza la care România a cerut penalty contra Belgiei. Tielemans a respins mingea cu mâna în careu

Data publicarii: Sambata 22 Iunie 2024, 23:44
Data actualizarii: Duminica 23 Iunie 2024, 00:53

România a cerut un penalty în repriza secundă a meciului cu Belgia, de la Koln.

Condusă la pauză, 0-1, România a avut o altă abordare în startul reprizei secunde și a pus în mai multe rânduri pericol la poarta lui Koen Casteels.

Faza la care România a cerut penalty contra Belgiei

La scurt timp după ce golul de 2-0 al lui Romelu Lukaku a fost anulat de VAR pentru ofsaid, România a avut șansa de a restabili egalitatea. În minutul 65, Mihăilă a pasat excelent în careu pentru Man, care nu a putut trece de defensiva belgienilor.

Reluările au arătat că Wout Faes a respins balonul preluat de Man, însă fundașul belgian a trimis direct în mâna coechipierului Youri Tielemans, care avea brațul depărtat de corp.

Câțiva jucători ai României au ridicat imediat mâinile pentru a cere un penalty, însă arbitrul Szymon Marciniak nu a acordat lovitură de la 11 metri. Jocul s-a reluat imediat, fără o verificare VAR.