Final dramatic în Grupa B la EURO 2024: Cum arată clasamentul final

Ionuț Stoica
Data publicarii: Marti 25 Iunie 2024, 00:17
Data actualizarii: Marti 25 Iunie 2024, 00:17

Luni s-a decis cea de-a cincea echipă calificată în optimile EURO 2024, într-o seară plină de suspans și emoții.

După ce Germania și Elveția au ocupat primele două locuri în Grupa A, Italia a obținut și ea 'pass'-ul pentru prima rundă eliminatorie a turneului, grație unui gol marcat în minutele de prelungire ale meciului cu Croația.

Italia se califică cu un gol în Minutul 90+8

Într-un meci tensionat împotriva Croației, Italia a reușit obțină o remiză, scor 1-1, suficientă pentru a se clasa pe locul doi în grupă. Golul decisiv a fost marcat de Zaccagni în minutul 90+8, care le-a asigurat campionilor en-titre o calificare dramatică. Astfel, Italia va întâlni Elveția în optimile de finală pe 29 iunie, de la ora 19:00.

Clasamentul Final al Grupei B

1. Spania: 3 victorii, 0 egaluri, 0 înfrângeri, golaveraj 5:0, 9 puncte
  2. Italia: 1 victorie, 1 egal, 1 înfrângere, golaveraj 3:3, 4 puncte
  3. Croația: 0 victorii, 2 egaluri, 1 înfrângere, golaveraj 3:6, 2 puncte
  4. Albania: 0 victorii, 1 egal, 2 înfrângeri, golaveraj 3:5, 1 punct

Spania, deja asigurată de primul loc după primele două etape, va aștepta să afle adversara din optimile de finală, care va fi una dintre echipele clasate pe locul trei în grupele A, D, E sau F. Albania a terminat pe ultimul loc în grupă și devine a doua echipă eliminată din turneu, după Scoția.

Croația, care înainte de golul din prelungiri era pe locul doi, speră acum la o calificare improbabilă de pe locul trei, în funcție de rezultatele din celelalte grupe.