Francezii i-au decis soarta selecționerului Didier Deschamps

Didier Deschamps Franta EURO 2024
Data publicarii: Miercuri 10 Iulie 2024, 17:54
Data actualizarii: Miercuri 10 Iulie 2024, 17:53

Franța a fost eliminată de la Campionatul European din 2024, găzduit de Germania și transmis în direct la Pro TV, Pro Arena și pe VOYO.

Marți seară, la Munchen, naționala Franței a întâlnit-o pe Spania. La capătul celor 90 de minute, ibericii au câștigat cu 2-1 și au obținut accederea în finala EURO 2024. Francezii au părăsit, astfel, turneul final în semifinale.

Philippe Diallo, președintele Federației Franceze de Fotbal, a mărturisit faptul că Didier Deschamps, selecționerul naționalei, și-a atins obiectivul și va rămâne la cârma reprezentativei chiar dacă Franța a fost eliminată de la competiția din Germania.

”Deschamps are contract și și-a atins obiectivul pe care l-am setat. Didier își va continua misiunea”, a spus Philippe Diallo pentru L'Equipe, citat de jurnalistul sportiv Fabrizio Romano într-o postare de pe rețelele social media.

Deschamps se află la naționala Franței din iulie 2012 și mai are contract până în 2026. 159 de apariții a bifat la cârma reprezentativei, timp în care a înregistrat o medie de 2.11 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.

Spania - Franța 2-1

Kolo Muani a deblocat tabela de marcaj în minutul nouă, din pasa lui Kylian Mbappe. Spania a revenit însă tot în prima repriză. Mai întâi, Lamine Yamal a restabilit egalitatea cu un gol de senzație în minutul 21, ca Dani Olmo să-i ducă pe iberici în avnataj în minutul 25.

În actul secund, nu s-a mai înscris niciun gol. Tabela de marcaj a rămas nemodificată - 2-1 în favoarea Spaniei - iar selecționata lui Luis de la Fuente a obținut calificarea în finala Campionatului European din Germania, unde va da duminică, 14 iulie, de la 22:00, de câștigătoarea din Olanda - Anglia.