Italia, OUT de la Campionatul European! Reacția lui Mihai Stoica: "Rușinos! N-au existat"

Mihai Stoica campionatul european EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Sambata 29 Iunie 2024, 21:05
Data actualizarii: Sambata 29 Iunie 2024, 21:23

Naționala Italiei, campioana europeană en-tritre, a fost eliminată de la Euro 2024, după ce a pierdut cu 2-0 meciul cu Elveția din optimile de finală.

După evoluții șterse în faza grupelor, Italia se vede nevoită să plece acasă după un nou joc slab.

"Din Italia au rămas imnul și Donnarumma", a scris Mihai Stoica, managerul general al FCSB, pe rețelele de socializare, înainte de startul meciului, anticipând dezastrul.

„Toată lumea se aștepta ca Italia să nu facă mare lucru, dar nici chiar așa. Una e să fii eliminat ratând ocazii mari, una e să te comporți lamentabil. E aproape neverosimil ca Italia să se prezinte la modul ăsta. Nu sunt scuze!

Ai jucat cu Elveția, o națională făcută pe scheletul de la Bologna. Tu ești făcută pe scheletul lui Inter, echipa care a dominat Serie A. Nu ai cum să te prezinți în halul ăsta. Nu înțeleg un singur lucru. De ce Spalletti nu a făcut ce a făcut Simone Ingazhi? Joacă sistemul lui Inter! Folosește sistemul de acolo.

Mă uit din 1978 la turneele finale. Nu am văzut o Italia mai slabă! Nu există termen de comparație. Italia a dominat mereu fotbalul mondial. Nu s-a făcut de râs niciodată.

Dacă echipa noastră juca la modul ăsta îi făceam zob. N-au existat! Cea mai rușinoasă prestație a Italiei al un turneu final din istoria recentă!”, a spus Mihai Stoica la Primasport,  la finalul meciului dintre Elveția și Italia.

Elveția - Italia, scor 2-0

Donnarumma a salvat la şutul lui Embolo, din minutul 24, dar nu a mai putut face nimic la golul lui Remo Freuler, din minutul 37. Ruben Vargas a pasat în careu prentru Freuler, acesta a şutat, fundaşul italian Mancini a deviat uşor balonul şi elveţienii au deschis scorul. În minutuul 45+1 Donnarumma a intervenit la şutul lui Rieder, respingând în bară, apoi balonul a ieşit în corner.

Imediat după reluare, elveţienii şi-au majorat avantajul, la două goluri, prin golul superb înscris de Vargas, în minutul 46. În minutul 52 Schar a fost aproape de autogol, trimiţând cu capul în bara propriei porţi, iar Scamacca a lovit şi el bara în minutul 75. S-a încheiat 2-0 pentru Elveţia, care păşeşte în sferturi, în timp ce campioana en-titre a Europei a dezamăgit la acest turneu final pe care îl şi părăseşte după optimile de finală.