VIDEO EXCLUSIV Italia și mai cum? Cum s-au făcut de râs campionii europeni în fața Spaniei

Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 21 Iunie 2024, 10:59
Data actualizarii: Vineri 21 Iunie 2024, 11:18

Spania putea să umilească Italia, dacă ar fi avut cinismul Germaniei din meciul cu Scoția.

La EURO 2024, Italia nu doar că a încasat cel mai rapid gol înscris vreodată în istoria competiției, dar a dezamăgit crunt în primul test serios pe care l-a avut de înfruntat.

În fața Spaniei, adversară de care trecuse în semifinalele EURO 2020, în urma loviturilor de departajare, Italia a pierdut doar cu 1-0, dar scorul se arată indulgent, având în vedere discrepanța de forțe afișate în teren.

Italia, dominată de Spania fără drept de apel

A fost 20-4 la numărul de șuturi și 14-2 la raportul dribbling-urilor, două aspecte statistice care demonstează evidenta superioritate a ibericilor în joc.

În direct la PRO TV și pe VOYO, Federico Chiesa a avut un singur șut în meci și a primit o rușinoasă notă de 5,9 pe site-ul WhoScored, publicație care oferă, de regulă, nota 6 ca notă minimă jucătorilor.

Spania a ratat patru ocazii uriașe în repriza a doua

Di Lorenzo și Dimarco au fost serios „chinuiți” de Nico Williams, respectiv Lamine Yamal - cel mai tânăr jucător din istoria campionatelor europene - ambele extreme spaniole reușind câte patru dribbling-uri pe durata partidei.

Nico Williams, cu un șut expediat în bară, Lamine Yamal, cu un dribbling scurt și un șut care a trecut la doar câțiva centimetri de bară, dar, mai ales, Pedri, care a ratat singur, din șase metri, au oferit fazele reprizei secunde de pe urma cărora se poate spune că Italia poate mulțumi Spaniei că nu i-a stricat golaverajul.

Nu mai puțin important, în prelungirile meciului, Ayoze Perez a irosit două șanse uriașe de gol, dintre care una, avută din postură de unu-la-unu cu portarul Gianluigi Donnaruma.

După meciurile cu Croația și Italia, Spania conduce Grupa B cu șase puncte, având un golaveraj de 4-0.

Rezumatul partidei Spania - Italia 1-0, transmise în direct și în exclusivitate de PRO TV și VOYO