Romania - Olanda edward iordanescu EURO 2024 Generatia de Suflet wout weghorst EURO 2024
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 02 Iulie 2024, 14:55
Data actualizarii: Marti 02 Iulie 2024, 15:01

România - Olanda se joacă marți, 2 iulie, în direct și în exclusivitate la PRO TV și pe VOYO. Pentru olandezi, Wout Weghorst ar putea fi rezerva care să ofere cel mai bun randament.

Chiar dacă nu evoluează titular în echipa națională olandeză, antrenată de Ronald Koeman, atacantul Wout Weghorst poate reprezenta un pericol real pentru apărarea coordonată de Radu Drăgușin.

Memphis Depay, fost jucător al clubului Atletico Madrid sau Cody Gakpo - aparținând de Liverpool FC - îl țin pe atacantul grupării Burnley FC rezervă, însă, potrivit statisticilor, Weghorst are o eficiență deosebită în ceea ce privește raportul dintre minutele jucate și golurile înscrise.

Câte o victorie pentru fiecare în grupe: Olanda a învins Polonia cu 2-1, iar România Ucraina, scor 3-0

La EURO 2024, Wout Weghorst este omul care a adus Olandei unica victorie semnată în Grupa D, câștigată, în cele din urmă, ce Austria, în detrimentul mai bine cotatelor selecționate ale Franței și Olandei.

Introdus în minutul 81 al meciului cu Polonia, din prima etapă a grupelor, Weghorst a punctat, două minute mai târziu, aducând țării sale singura victorie bifată până acum la EURO 2024.

Polonia - Olanda 1-2 | Rezumat video (16 iunie 2024)

Olanda a înscris trei goluri în faza grupelor. România, 4

Deși „tricolorii” vor lupta pentru ca această victorie să rămână și unica a olandezilor la acest campionat european din Germania, cei doi metri fără trei centimetri ai lui Weghorst pot provoca situații-limită în careul român.

Actualmente, Weghorst este așteptat să evolueze în Championship, la Burnley, dar are în „CV” echipe ca Manchester United, Wolfsburg sau Hoffenheim.

Weghorst, „dublă” dramatică împotriva Argentinei lui Messi, în sferturile Mondialului din Qatar

Weghorst a strălucit cel mai puternic pentru Olanda în sfertul campionatului mondial din Qatar. Introdus în minutul 78 al meciului cu Argentina, Wout Weghorst a înscris două goluri, în minutele 83, respectiv 90 + 11, reușind să împingă partida în prelungiri.

Din nefericire pentru olandezi, van Dijk și Berghuis au ratat atunci la penalty-uri, iar Argentina a avansat și a devenit, ulterior, campioană mondială.

• Olanda în Grupa D: locul 3. Victorie 2-1 cu Polonia, 0-0 cu Franța și înfrângere 2-3 cu Austria
  • România în Grupa E: locul 1. Victorie 3-0 cu Ucraina, înfrângere 0-2 cu Belgia și 1-1 cu Slovacia