VIDEO EXCLUSIV Jucătorul care l-a uimit pe Răzvan Raț în Spania - Croația: "Absolut extraordinar!"

Spania a învins fără drept de apel Croația, scor 3-0, la Berlin, în primul meci din grupa B de la EURO 2024.

Spania a stabilit scorul final încă din prima repriză, după golurile lui Alvaro Morata, Fabian Ruiz și Dani Carvajal. Croația a ratat un penalty în minutul 80, prin Bruno Petkovic.

Răzvan Raț: "Spania poate câștiga EURO 2024 / Lamine Yamal e un jucător absolut extraordinar"

Meciul de la Berlin a adus și un record pentru Lamine Yamal, care a devenit cel mai tânăr fotbalist din istoria Campionatului European. La doar 16 ani și 338 de zile, fotbalistul Barcelonei a jucat 86 de minute contra Croației și a izbutit un assist spectaculos pentru Dani Carvajal.

Răzvan Raț a analizat partida Spania - Croația în studioul PRO TV. Fostul internațional îi vede acum pe iberici printre favoriții pentru câștigarea EURO 2024 și se arată impresionat de puștiul Lamine Yamal.

"Cred că poate fi considerată o surpriză. Dacă stăm bine să ne gândim, Croația este o echipă foarte, foarte bună. Dacă ne uităm la cine compune primul 11 al Croației, e o surpriză. Pe de altă parte, avem în partea cealaltă Spania, care e o echipă cu jucători foarte tineri, vezi Lamine Yamal, care pentru mine e un jucător absolut extraordinar. Eu cred că va fi un turneu foarte bun pentru el. Azi deja a demonstrat că e în formă, că i-au ieșit lucruri. În a doua repriză a avut două driblinguri foarte spectaculoase.

Eu cred că Spania, deși toată lumea se uită la Franța, Anglia, va fi periculoasă. Mă refer că poate câștiga titlul", a spus Răzvan Raț, la Pro Arena.

Spania, care a luat deja o opțiune serioasă pentru calificarea în optimile EURO 2024, va înfrunta Italia în runda următoare, joi, de la ora 22:00, la Gelsenkirchen.

În ultima rundă din grupă, Spania se va duela cu Albania, la Dusseldorf, luni, 24 iunie, de la ora 22:00.

VIDEO Rezumatul meciului Spania - Croația 3-0