EURO 2024 iubita lamine yamal Lamine Yamal Spania EURO 2024
Data publicarii: Marti 16 Iulie 2024, 17:34
Data actualizarii: Marti 16 Iulie 2024, 17:47

Spania a cucerit trofeul de campioană europeană la fotbal, după ce a trecut în finală de Anglia, scor 2-1.

Desemnat cel mai bun tânăr jucător al competiției, Lamine Yamal a fost unul dintre starurile naționalei Spaniei, deși a împlinit 17 ani cu o zi înaintea finalei.

De altfel, fotbalistul a fost inclus în echipa ideală de la EURO 2024, din care fac parte Mike Maignan (Franţa) - Kyle Walker (Anglia), Manuel Akanji (Elveţia), William Saliba (Franţa), Marc Cucurella (Spania) - Daniel Olmo (Spania), Rodri (Spania), Fabian Ruiz (Spania) - Lamine Yamal (Spania), Jamal Musiala (Germania) şi Nico Williams (Spania).

Partenera lui Lamine Yamal, prezentă la finala de la EURO 2024

Imediat după festivitatea de premiere, jucătorii Spaniei s-au bucurat alături de cei dragi pentru performanța obținută.

Pe lângă familie, Lamine Yamal a fost susținut și de Alex Padilla, partenera sa, care este studentă și o influenceriţă de succes în Spania.

Lamine Yamal, cel mai tânăr fotbalist care a evoluat în ultimul act al unui turneu final

Fotbalistul care a impresionat la Campionatul European a împlinit 17 ani sâmbătă, iar la meciul cu Anglia a doborât un record stabilit de Pele în 1958.

Jucătorul Barcelonei a devenit cel mai tânăr fotbalist care a evoluat în finala unui Campionat European sau în finala Cupei Mondiale.

Până în acest moment, recordul era deținut de legendarul Pele, care, la 17 ani și 249 de zile, evolua în finala Cupei Mondiale din 1958. De asemenea, Lamine Yamal este cel mai tânăr marcator din istoria Campionatului European.