EXCLUSIV Laurențiu Reghecampf a dezvăluit echipa care l-a dezamăgit în cadrul EURO 2024: "Nu joacă ce trebuie"

Laurentiu Reghecampf Albania Croatia EURO 2024 Romania EURO 2024
Ionuț Stoica
Data publicarii: Joi 20 Iunie 2024, 00:14
Data actualizarii: Joi 20 Iunie 2024, 00:16

Croația a remizat cu Albania, scor 2-2, în a doua etapă din faza grupelor EURO 2024.

Laurențiu Reghecampf, antrenor român și expert Pro TV, și-a exprimat dezamăgirea față de echipa națională a Croației după remiza 2-2 cu Albania în a doua etapă din faza grupelor de la EURO 2024.

Reghecampf: "Nu îmi place, nu au ritm!"

În cadrul emisiunii „Studio EURO 2024”, tehnicianul a criticat dur prestația croaților și a scos în evidență lipsa de ritm și ambiție a echipei.

„Croația... mhm... Croația nu îmi place, nu au ritm, nu joacă ce trebuie, nu văd niciun fel de ambiție, nu văd niciun fel de sclipire în jocul lor”, a declarat Reghecampf.

Albanezii au deschis scorul rapid în Hamburg, prin Qazim Laci, în minutul 11. Croația a luptat pentru a egala și a reușit acest lucru abia în minutul 74, prin golul lui Andrej Kramaric. Două minute mai târziu, Croația a preluat conducerea după un autogol al lui Klaus Gjasula. Însă, în minutul 90+5, Gjasula și-a reparat greșeala și a egalat pentru Albania, stabilind scorul final la 2-2.

În urma acestei remize, ambele echipe rămân cu câte un punct după două etape disputate în grupele EURO 2024 și speră în continuare la calificarea în optimile competiției. Croația ocupă ultima poziție în Grupa B, la egalitate de puncte cu Albania, dar cu un golaveraj mai slab.

Campionatul European din Germania 2024 se va disputa în perioada 14 iunie - 14 iulie și va fi transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO. Cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.