VIDEO EXCLUSIV Laurențiu Reghecampf a explicat cum a ”distrus-o” Germania pe Scoția: ”E foarte greu să le mai faci față”

Laurentiu Reghecampf Germania Germania - Scoția EURO 2024 Laurențiu Reghecampf / Foto: Captură PRO TV
Data publicarii: Sambata 15 Iunie 2024, 00:30
Data actualizarii: Sambata 15 Iunie 2024, 00:30

Germania a câștigat meciul de deschidere de la EURO 2024 cu Scoția, scor 5-1. Partida a fost LIVE pe PRO TV și VOYO.

Germania a controlat fără probleme meciul de deschidere de la EURO 2024, iar la pauză conducea cu 3-0 grație golurilor marcate de Florian Wirtz, Jamal Musiala și Kai Havertz. Mai mult, Scoția a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Ryan Porteous, în minutul 44.

Gazdele au făcut 4-0 în minutul 68, prin nou-intrat Niclas Fullkrug, care a reușit o execuție spectaculoasă, iar golul de consolare al scoțienilor a fost, de fapt, un autogol al lui Antonio Rudiger, în minutul 87. Scorul final a fost stabilit de Emre Can, în prelungiri.

Laurențiu Reghecampf: ”E foarte greu să le mai faci față”

După meci, Laurențiu Reghecampf a analizat partida și a dezvăluit cum a reușit naționala lui Julian Nagelsmann să câștige categoric în meciul de deschidere de la EURO 2024.

„Mai este o chestie. Echipele mari când simt că o echipă se retrage, încearcă să facă ceva la început și, pe parcursul jocului, văd că nu au reușit să facă ceea ce și-au propus și se retrag, e foarte greu să le mai faci față.

Schimbările de direcție te pun în dificultate pentru că tu trebuie să schimbi poziția de apărare, îți pierzi întotdeauna adversarul, nu mai vezi ce e în spatele tău și dai prilejul unor jucători care au calitate individuală să marcheze asemenea goluri”, a spus Reghecampf, la PRO TV.

Celălalt meci din Grupa A de la EURO 2024, dintre Ungaria și Elveția, se va disputa sâmbătă, de la ora 16:00, în direct pe PRO TV și VOYO.

După 5-1 cu Scoția, Germania se va pregăti pentru un meci mult mai dificil în următoarea etapă, cu Ungaria, la Stuttgart. Partida se va juca miercuri, de la ora 19:00.