VIDEO Lor le-a ieșit! Echipa calificată la EURO care a învins cu 7-1 o națională modestă

nationala Cehiei EURO 2024 Ivan Hasek nationala Maltei EURO 2024
Data publicarii: Sambata 08 Iunie 2024, 12:53
Data actualizarii: Sambata 08 Iunie 2024, 12:58

EURO 2024 este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Naţionala de fotbal a Cehiei a surclasat-o pe cea a Maltei cu scorul de 7-1, vineri, în oraşul austriac Grodig, în penultimul meci amical disputat de echipa antrenată de Ivan Hasek înainte de EURO 2024, informează Reuters.

Ivan Hasek a menajat jucători importanţi, ca mijlocaşul Tomas Soucek, de la West Ham United, şi atacantul Patrik Schick, de la Bayer Leverkusen, folosind în schimb câţiva fotbalişti mai puţin experimentaţi.

Cehia, care a atins sferturile de finală la EURO 2020, a înscris de șapte ori, prin Antonin Barak (minutul 6, din penalty), Mojmir Chytil (44, 58), David Jurasek (47), Ondrej Lingr (71), Matej Jurasek (85) şi Vaclav Cerny (89).

Paul Mbong (59) a înscris pentru Malta.

Pentru Cehia urmează amicalul cu Macedonia lui Darko Velkovski

Cehia va întâlni luni Macedonia de Nord, echipă la care fundașul central dinamovist Darko Velkovski este în mod normal titular, în ultimul său meci de pregătire înainte de EURO 2024.

Cehia a fost repartizată în Grupa F a turneului final, din care mai fac parte Portugalia, Turcia şi Georgia. Agerpres