"M-am săturat de regulile astea ridicole". Selecționerul danez nu s-a abținut după eliminarea din optimile de la EURO 2024

Kasper Hjulmand Danemarca EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Duminica 30 Iunie 2024, 09:50
Data actualizarii: Duminica 30 Iunie 2024, 10:06

EURO 2024 este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024.

Germania a învins sâmbătă seara, la Dortmund, scor 2-0, reprezentativa Danemarcei, în optimile EURO 2024, iar nemții s-au calificat în sferturile de finală.

În minutul 36, când a început o ploaie torenţială, iar cerul a fost luminat de fulgere, arbitrul Michael Oliver a întrerupt meciul, trimiţând jucătorii celor două echipe la vestiare. Partida a fost reluată după 25 de minute de întrerupere.

Andersen a comis henţ în propriul careu şi, după consultarea VAR, Michael Oliver a dictat penalty pentru gazde, transformat de Kai Havertz. Jamal Musiala a stabilit rezultatul final în minutul 69.

Kasper Hjulmand a criticat deciziile de arbitraj

Selecționerul danez a explicat la conferința de presă că nu înțelege anumite reguli noi din arbitraj și cum sunt aplicate acestea, făcând referire la golul anulat al echipei sale, dar și la penalty-ul obținut de nemți.

"În primul rând, aș vrea să felicit Germania pentru această victorie. Au pus presiune pe noi în primele 15 minute, în care pentru noi a fost vorba doar despre a supraviețui. Apoi a fost mai echilibrat.

Meciul a fost decis de două decizii VAR. Am aici imaginile, a fost ofsaid de 1 centimetru! Dacă ne raportăm la statistici, la date, nu are sens! Nu așa trebuie să folosim VAR-ul, este vorba despre un centimetru! Iar după câteva minute au acordat penalty.

M-am săturat de regulile astea ridicole cu privire la henț. Nu le putem cere fundașilor să stea cu mâinile la spate. Nu este natural! Joachim alerga normal, a fost o situație normală de joc! A sărit și a fost lovit de la un metru. Se întâmplă rar să vorbesc despre aceste decizii, dar au contat decisiv!

Este frustrant pentru echipa noastră, să conducem ar fi schimbat totul pentru noi. Dar cum am spus, mari felicitări Germaniei, au o echipă grozavă și joacă bine, Julian face o treabă grozavă aici. Le urez noroc în restul turneului, dar în opinia mea fotbalul ar trebui să fie altfel.

Am fost învățați în seminare care este regula handbalului, antrenorii au tot întrebat care este poziția naturală a mâinii? Ni s-a spus că ăsta nu este un henț, deoarece este o poziție normală pentru un fundaș în alergare. Am dubii. Care este regula? Spuneți-mi care este regula! Despre asta a fost vorba", a spus antrenorul.