Maghiarii au dat verdictul înainte de România - Olanda: ”Au pierdut înainte să înceapă meciul”

Romania - Olanda Olanda Romania EURO 2024 Răzvan Marin / Foto: Imago Images
Data publicarii: Marti 02 Iulie 2024, 17:16
Data actualizarii: Marti 02 Iulie 2024, 17:16

Meciul dintre România și Olanda, de la Munchen, poate fi urmărit marți, de la ora 19:00, LIVE pe PRO TV și VOYO!

După 3-0 cu Ucraina, 0-2 cu Belgia și 1-1 cu Slovacia, tricolorii lui Edward Iordănescu au terminat pe locul unu în grupă și s-au calificat în optimile de finală, acolo unde o vor întâlni la Munchen pe Olanda, LIVE, marți, de la ora 19:00 pe PRO TV și VOYO, și LIVE TEXT cu VIDEO EXCLUSIV pe sport.ro.

Cu naționala Ungariei eliminată încă din grupe de la Campionatul European, presa maghiară a analizat amănunțit selecționata lui Edward Iordănescu înainte de meciul cu Olanda.

Presa din Ungaria a dat verdictul înainte de România - Olanda

Maghiarii au amintit de performanța României de la EURO 2000 și cred că ”tricolorii” au pierdut deja duelul din tribune, pentru că, spun ei, fanii naționalei noastre vor fi în inferioritate numerică pe stadionul din Munchen.

”După 24 de ani, naționala României va juca din nou în fazele eliminatorii ale unui turneu final. În sferturile de finală de la EURO 2000, Italia a trimis acasă Generația de de Aur cu nume ca Gheorghe Hagi, scor 2-0, iar acum țara visează din nou că naționala, cu jucători mult mai modești față de acea vreme, poate câștiga în fața Olandei.

(...)

România a pierdut deja înainte să înceapă meciul de la Munchen. Fanii vor fi în minoritate pe stadion pentru prima oară de când a început turneul. UEFA le-a acordat doar 7.000 de bilete, care s-au cumpărat în șase minute”, a scris publicația maghiară nemzetisport.hu.

România și Olanda s-au întâlnit de zece ori în istorie, iar statistica este de partea selecționatei lui Ronald Koeman. ”Portocala mecanică” a câștigat opt meciuri, unul s-a încheiat la egalitate, iar unul singur a fost câștigat de România.

Ronald Koeman vrea să revadă în meciul cu România „puțin din norocul” avut în finala EURO 1988

Înaintea duelului care va decide a șaptea sfertfinalistă de la EURO 2024, antrenorul olandezilor, Ronald Koeman a invitat la calm, dar într-o manieră intrigantă, folosind cuvântul „panică.”

„Nu se vor schimba prea multe. Nu există motive pentru ca asta să se întâmple.

Desigur că prestația noastră nu a fost bună, dar nu văd motive pentru panică,” a declarat Ronald Koeman, după ce batavii au cedat în fața austriecilor, scor 3-2, în ultima fază a grupelor.