Marcel Răducanu l-a făcut praf pe titularul de la națională: "Varză. Acolo am avut mari probleme!"

Marcel Răducanu l-a făcut praf pe titularul de la națională: Varză. Acolo am avut mari probleme! EURO 2024

Belgia - România s-a terminat 2-0.

În a doua rundă din faza grupelor de la Campionatul European din Germania, Belgia și România s-au întâlnit sâmbătă seară pe stadionul "RheinEnergieStadion" din Köln.

Belgia a deschis scorul rapid, după doar 73 de secunde, prin Youri Tielemans, iar Kevin De Bruyne a stabilit scorul final la 2-0 în minutul 80, după o pasă primită de la portarul Casteels și un duel câștigat cu Drăgușin.

Marcel Răducanu: "Pressingul pe partea lui Bancu ne-a omorât"

Fostul internațional Marcel Răducanu a fost foarte critic la adresa evoluției echipei naționale, în special în prima repriză. "Zoro" a scos în evidență problemele majore de pe partea stângă, unde Nicușor Bancu a avut dificultăți.

"Timorați de la început, ne-am retras, pressingul ăsta pe partea lui Bancu ne-a omorât. Prima repriză am fost varză, acolo am avut mari probleme, pe partea stângă. Golul a venit prea repede. Nu am avut ocazii, poate dacă dădeam gol... lucrurile mergeau diferit. Am avut noroc, ei au avut 5-6 ocazii. S-au jucat cu ocaziile. Diferență de valoare, s-a văzut pe ei că au vrut neapărat să câștige jocul", a declarat Marcel Răducanu , la televiziunea Digi Sport.

Lotul României pentru EURO 2024

• PORTARI: Horațiu Moldovan (Atlético de Madrid), Florin Niță (Gaziantep), Ștefan Târnovanu (FCSB)
  • FUNDAȘI: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova), Andrei Burcă (Al-Okhdood), Radu Drăguşin (Tottenham), Vasile Mogoş (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (Palermo), Bogdan Racovițan (Rakow), Andrei Rațiu (Rayo Vallecano), Adrian Rus (Pafos)
  • MIJLOCAȘI: Alexandru Cicâldău (Konyaspor), Ianis Hagi (Alavés), Marius Marin (Pisa), Răzvan Marin (Empoli), Darius Olaru (FCSB), Deian Sorescu (Gaziantep), Nicolae Stanciu (Damac), Adrian Şut (FCSB)
  • ATACANȚI: Denis Alibec (Muaither), Daniel Bîrligea (CFR Cluj), Florinel Coman (FCSB), Denis Drăguş (Gaziantep), Dennis Man (Parma), Valentin Mihăilă (Parma), George Puşcaş (Bari)