VIDEO EXCLUSIV Marco Rossi a dat cărțile pe față după eșecul Ungariei cu Elveția

Marco Rossi, selecţionerul Ungariei, a afirmat că elevii săi au comis "greşeli pe care nu le fac de obicei", sâmbătă, în cursul meciului pierdut în faţa Elveţiei (scor 1-3), dar şi-a asumat responsabilitatea pentru debutul cu stângul la Campionatul European de fotbal - EURO 2024.

Rugat să analizeze dificultăţile defensive ale echipei sale în prima repriză, antrenorul italian a răspuns: "Am avut o problemă tactică: ei au jucat cu un 3-4-3, care părea mai degrabă un 3-5-2. Michel Aebischer revenea într-o poziţie centrală şi am avut probleme să gestionăm aceste schimbări, să facem presing, iar el a fost foarte liber în jocul său. La pauză, le-am spus ce trebuia făcut, însă primisem deja două goluri"

"Prima repriză a fost slabă, cu excepţia primelor 7-8 minute. În faţa unor astfel de echipe, dacă jucăm aşa, avem probleme. Este greu să vorbesc şi să analizez acest meci. Nu vreau să numesc vinovaţi, eu sunt primul vinovat pentru că sunt antrenor şi îmi asum responsabilităţile. Astăzi am avut lacune, jucătorii nu fac de obicei astfel de greşeli", a adăugat Rossi, potrivit agerpres.

Întrebat dacă meciul cu Scoţia va fi decisiv pentru calificare, selecţionerul Ungariei a precizat: "Dacă ne uităm la statutul nostru, vom juca cu Germania peste trei zile şi nu cred că cineva va paria un euro pe Ungaria.

Poate credeţi că este imposibil, dar la precedentul EURO am încasat trei goluri în finalul meciului cu Portugalia, am remizat cu Franţa şi am fost la şase minute de calificare împotriva Germaniei. Dar data aceasta este o altă echipă germană. Acolo, am spus mereu că Germania este cea mai mare favorită a acestui EURO"

Selecţionata Elveţiei a învins formaţia Ungariei cu scorul de 3-1 (2-0), sâmbătă, la Koln, graţie golurilor marcate de Kwadwo Duah (12), Michel Aebischer (45) şi Breel Embolo (90+3), în timp ce golul de onoare al Ungariei a fost semnat de Barnabas Varga (66).

Următoarele meciuri din Grupa A, Germania - Ungaria şi Scoţia - Elveţia, se vor disputa pe 19 iunie.

EURO 2024 | Cum arată clasamentul în Grupa A + Programul meciurilor

Germania şi Elveţia au câştigat primele meciuri din Grupa A a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, care are loc în Germania între 14 iunie şi 14 iulie.

Rezultate Grupa A EURO 2024

Vineri 14 iunie

Germania - Scoţia 5-1 (Munchen)

Au marcat: Florian Wirtz (10), Jamal Musiala (19), Kai Havertz (45+1 - penalty), Niclas Fullkrug (68), Emre Can (90+3), respectiv Antonio Rudiger (87, autogol).

Sâmbătă 15 iunie

Ungaria - Elveţia 1-3 (Koln)

Au marcat: Barnabas Varga (66), respectiv Kwadwo Duah (12), Michel Aebischer (45), Breel Embolo (90+3).

Clasamentul Grupei A

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Germania 1 1 0 0 5-1 3

2 Elveţia 1 1 0 0 3-1 3

3 Ungaria 1 0 0 1 1-3 0

4 Scoţia 1 0 0 1 1-5 0

• M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.