VIDEO EXCLUSIV Mbappe l-ar fi înjurat pe Lewandowski după ce a fost lovit în față. Ce a urmat imediat după meci

Data publicarii: Marti 25 Iunie 2024, 22:51
Data actualizarii: Marti 25 Iunie 2024, 22:51

Franța și Polonia au remizat, scor 1-1, în ultima rundă din grupa D de la EURO 2024. Kylian Mbappe și Robert Lewandowski, starurile celor două echipe, au fost autorii golurilor și protagoniștii unui mic conflict.

Kylian Mbappe, care a purtat în premieră o mască de protecție după fractura suferită la nas, a deschis scorul în minutul 56, din penalty. Tot din lovitură de la 11 metri, una repetată, a înscris și Robert Lewandowski, în minutul 79.

Kylian Mbappe l-ar fi înjurat pe Robert Lewandowski. Cei doi s-au împăcat după meci

Finalul partidei de la Dortmund a fost destul de tensionat. Polonia nu a mai avut nicio miză în clasament, fiind eliminată încă de dinaintea partidei, însă Franța avea nevoie de victorie pentru a câștiga grupa.

Cu câteva minute înainte de final, Kylian Mbappe a acuzat o lovitură primită în figură de la Robert Lewandowski, care a protejat o minge într-un duel și a întins brațul. Starul francez și-a ridicat masca pe cap și nu și-a putut ascunde frustrarea.

"După ce și-a dat masca jos, Mbappe și-a atins nasul și a părut să spună foarte clar către Lewandowski: 'Fiu de târfă!', a scris RMC Sport.

Conflictul s-a încheiat imediat după meci. După ultimul fluier, Mbappe și Lewandowski au fost filmați îmbrățișându-se.

Mbappe și Lewandowski vor fi rivali și în El Clasico, sezonul viitor. Francezul este noul jucător al lui Real Madrid, în timp ce polonezul mai are doi ani de contract cu FC Barcelona.

Borne importante atinse de Mbappe și Lewandowski la Franța - Polonia

Meciul cu Polonia a consemnat și o premieră în cariera lui Kylian Mbappe: primul gol marcat de el la Campionatul European. Pentru Mbappe a fost al șaselea meci jucat la Campionatul European - patru la ediția din 2021 și două la actuala. Starul francez a avut nevoie de 535 de minute pentru a sparge gheața la European, în timp ce la Cupa Mondială a înscris primul gol după doar 124 de minute, potrivit statisticianului MisterChip.

Robert Lewandowski, deși părăsește turneul final, atinge și el o bornă importantă. A ajuns la patru ediții consecutive de Campionat European în care marchează, la acest capitol fiind depășit doar de Cristiano Ronaldo (5)