VIDEO Minunea Georgia s-a distrat la Podgorica cu Muntenegru în ultimul ei amical înainte de EURO 2024! Italia, victorie scurtă acasă

nationala Georgiei Anzor Mekvabishvili EURO 2024 Khvicha Kvaratskhelia Willy Sagnol EURO 2024
Data publicarii: Luni 10 Iunie 2024, 08:46
Data actualizarii: Luni 10 Iunie 2024, 08:49

Campionatul European din Germania este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Echipa naţională a Italiei, campioana europeană en-titre, a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, naţionala Bosniei, într-un amical disputat la Empoli.

Într-un alt meci, la Podgorica, Georgia a dispus cu 3-1 de Muntenegru.

Italia - Bosnia 1-0 la Empoli, după golul lui Davide Frattesi

La Empoli, italienii au marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 38, prin Davide Frattesi, care a înscris din pasa lui Chiesa.

Bosniacii au avut ocazia să egaleze în prelungirile partidei, dar portarul Donnarumma a intervenit la Ahmedhodzic.

Georgia, gata de primul ei turneu final din istorie

La Podgorica, Georgia a învins, în deplasare, naţionala din Muntenegru.

Otar Kiteishvili, în minutul 10, şi Georges Mikautadze, în minutul 33, au stabilit scorul pauzei, 2-0 pentru oaspeţi.

Stevan Jovetic a redus din diferenţă în minutul 66, însă nou-intratul Budu Zivzivadze a pus din nou un avantaj de două goluri pe tabelă, în minutul 83, şi Georgia s-a impus cu 3-1.

La georgieni a jucat titular starul Khvicha Kvaratskhelia, în timp ce Anzor Mekvabishvili de la CS Universitatea Craiova a fost introdus pe teren de selecționerul Willy Sagnol în minutul 80.

Pentru muntenegreni nu a jucat de data aceasta fundașul stânga de la FCSB, Risto Radunovic.