felix zwayer Olanda Romania EURO 2024
Data publicarii: Marti 02 Iulie 2024, 20:57
Data actualizarii: Marti 02 Iulie 2024, 21:09

România a fost eliminată de la EURO 2024 după ce a pierdut contra Olandei în optimile de finală, la Munchen, scor 0-3.

Olanda s-a impus după golurile lui Cody Gakpo (20') - șut din careu la colțul scurt - și Donyell Malen (83', 90+3), care a împins mingea în plasă după o pasă în fața porții a aceluiași Gakpo, iar ulterior a finalizat un contraatac.

Momentul care a scandalizat România în meciul cu Olanda

În minutul 81, cu puțin timp înaintea ca Olanda să facă 2-0, România a avut șansa de a egala. Valentin Mihăilă a pornit pe un contraatac foarte periculos, însă arbitrul german Felix Zwayer a oprit jocul, acordând lovitură liberă pentru Olanda.

Motivul? În momentul în care Denis Alibec l-a lansat pe Valentin Mihăilă pe contraatac, atacantul a ridicat piciorul în fața lui Denzel Dumfries, iar Zwayer a considerat că a fost vorba de un joc periculos.

Alibec a fost surprins imediat înjurând, în timp ce Nicolae Stanciu a protestat vehement în fața arbitrului, care i-a arătat cartonașul galben.

"Nu! De ce? Cartonaș galben pentru Stanciu, care ar fi bine să se calmeze. Arbitrul german Zwayer ne ucide un contraatac. Ce a fost aici? Absolut nimic!", a spus comentatorul PRO TV Ion Alexandru.

"Și nu e joc periculos. E departe de minge Dumfries. Ce oporunitatea ratăm. Greșeală crasă a lui Zwayer la această fază. Ce oportunitate aveam cu Mihăilă în stânga!", a fost și reacția comentatorului Cristi Petre, la PRO TV.

Partida s-a încheiat cu victoria clară a Olandei, 3-0. Naționala lui Ronald Koeman va înfrunta în sferturile de finală câștigătoarea din duelul Austria - Turcia.