Murat Yakin explică de ce Elveția s-a chinuit în grupa României, dar la EURO a fost la un pas de semifinale EURO 2024
Elveția a fost eliminată dramatic în sferturile de finală de Anglia, după 1-1 și 3-5 la loviturile de departajare.

Elveția a condus din minutul 75, după golul lui Breel Embolo, însă Bukayo Saka a egalat cinci minute mai târziu și a trimis meciul în prelungiri, unde nu s-a mai înscris. Partida a ajuns la loviturile de departajare, unde Manuel Akanji a fost singurul care a ratat, iar englezii s-au calificat în penultimul act.

La unul dintre interviurile acordate după partida de la Dusseldorf, Murat Yakin, selecționerul Elveției, a fost întrebat ce a fost diferit între prestațiile naționalei de anul trecut și cele de la EURO 2024.

• Elveția a avut probleme în grupa din preliminarii, terminând pe locul secund, sub România, care a obținut o remiză în deplasare și a câștigat meciul de pe teren propriu.

Murat Yakin spune că a contat foarte mult sprijinul fanilor elvețieni de la EURO 2024.

"Știam că minunații noștri fani vor fi alături de noi, iar acesta este unul dintre motivele pentru care am reușit să avem astfel de prestații la Campionatul European. Ce a fost diferit față de anul trecut? Anul trecut am jucat în fața unor tribune goale, ceea ce nu este plăcut pentru niciun fotbalist.

Acum am jucat împotriva unei mari echipe a Angliei, însă care a fost sub presiune. Anglia ar fi fost de bătut și este puțin dezamăgitor ce s-a întâmplat", a spus Murat Yakin, potrivit SRF.

Contractul lui Murat Yakin cu naționala Elveției a ajuns la final, însă selecționerul a anunțat că "prioritatea mea este echipa națională", iar săptămâna viitoare va purta discuții pentru prelungirea înțelegerii.

• În preliminariile EURO 2024, Elveția a jucat fără spectatori meciul cu Belarus, câștigat cu 5-0 pe teren neutru, în Serbia.
  • Tot pe teren neutru s-a jucat și meciul Israel - Elveția 1-1, însă în Ungaria, unde au fost prezenți doar 2.000 de fani.
  • Totuși, în preliminarii, Elveția a făcut pași greșiți și acasă, când a avut parte de sprijinul suporterilor. S-a întâmplat la remizele cu România (2-2), Belarus (3-3) sau Kosovo (1-1).

VIDEO Rezumat Anglia - Elveția 1-1 (5-3 d.l.d.)