VIDEO EXCLUSIV Nagelsmann e rezervat după calificarea Germaniei în sferturi la EURO 2024: "Meci haotic"

Julian Nagelsmann Danemarca Germania EURO 2024 Nagelsmann / Getty Images
Data publicarii: Duminica 30 Iunie 2024, 08:36
Data actualizarii: Duminica 30 Iunie 2024, 08:34

Germania s-a calificat în sferturi la EURO 2024 după ce a învins Danemarca în optimile de finală, scor 2-0, în direct la PRO TV.

La finalul partidei, selecționerul german Julian Nagelsmann (36 de ani) a recunoscut că nu este foarte mulțumit de ce a văzut pe teren.

Campionatul European din Germania are loc în perioada 14 iunie - 14 iulie și este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO. Cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.

Nagelsmann e rezervat după calificarea Germaniei în sferturi la EURO 2024

Nagelsmann spune că elevii săi au început foarte bine meciul de la Dortmund, dar apoi au apărut greșeli nepermise:

"A fost un meci haotic. Primele 20 de minute ale meciului au fost cele mai bune minute ale noastre de la acest turneu final. Am pus multă presiune, am făcut acel gegenpressing.

Apoi meciul a fost întrerupt de vremea rea. Întreruperea unui joc nu te ajută niciodată. Cu toate acestea, am încercat să continuăm să jucăm la fel de bine și după reluare.

Au fost momente din meci în care lucrurile nu au mers deloc bine pentru noi. Chiar nu e necesar să avem astfel de momente. Trebuie să fim mai calmi, mai răbdători, să nu riscăm aiurea. Am pierdut prea ușor mingea în acțiuni riscante", a declarat Julian Nagelsmann, pentru postul german de televiziune ZDF.

VIDEO Rezumatul meciului Germania - Danemarca 2-0

Cursa pentru trofeu

Elveția și Germania sunt primele echipe calificate în sferturile de finală la EURO 2024. Nemții beneficiază și de sprijinul suporterilor de acasă.

Elvețienii vor înfrunta în sferturi învigătoarea dintre Anglia și Slovacia. Nemții vor da peste Spania sau Georgia, astfel că se preconizează un meci de cinci stele aici. Germania și Spania s-au mai înfruntat în finala EURO 2008. Ibericii s-au impus atunci la limită, scor 1-0, grație golului marcat de Fernando Torres.

România va juca marți în optimi la EURO 2024. Tricolorii pregătiți de Edi Iordănescu vor da piept cu reprezentativa Țărilor de Jos. Marele meci va avea loc marți, de la ora 19:00, în direct pe PRO TV și VOYO. Partida va putea fi urmărită și în format LIVE VIDEO pe site-ul www.sport.ro.