Nemții se tem de ”uraganele” Spaniei înainte de duelul de foc din sferturile EURO 2024: ”Marea rivală ne așteaptă!”

Germania EURO 2024 Spania EURO 2024
Data publicarii: Luni 01 Iulie 2024, 09:02
Data actualizarii: Luni 01 Iulie 2024, 09:03

Spania – Germania este primul sfert de finală de la EURO 2024, partidă despre care mulți spun că va oferi câștigătoarea turneului final.

Germania s-a calificat în ”sferturi” după ce a eliminat Danemarca (2-0), în timp ce spaniolii s-au distrat cu Georgia (4-1). Chiar dacă a dominat meciul, echipa lui Luis de la Fuente a fost condusă din minutul 18, după un autogol al lui Le Normand. Totuși, spaniolii au egalat până la pauză prin Rodri, iar în repriza secundă au făcut un adevărat spectacol. Fabian Ruiz, Nico Williams și Dani Olmo au înscris și ei, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 4-1.

Reacția germanilor după ce au aflat că se vor duela cu Spania în ”sferturile” EURO

• Meciul Spania – Germania este programat vineri, 5 iulie, de la ora 19:00, la Stuttgart, în direct pe PRO TV și VOYO.

Ne-am aflat adversara din sferturile de finală”, au titrat nemții de la BILD.

Chiar dacă vor avea ca adversară cea mai în formă echipă de la EURO 2024, nemții s-au arătat încântați de faptul că își pot lua revanșa în fața spaniolilor, împotriva cărora nu au mai câștigat într-un meci oficial de 36 de ani.

Sfertul nostru de finală este perfect. Favorita Spania a câștigat categoric împotriva surprizei Georgia și acum este următoarea noastră adversară în meciul de vineri de la Stuttgart. Marea noastră rivală ne așteptă în drumul către titlu. Ultima oară când Germania a câștigat un meci oficial împotriva campioanei europene din 2008 și 2012 a fost în urmă cu 36 de ani, la Campionatul European din 1988. Ulterior au fost trei remize și trei eșecuri, inclusiv înfrângerile din finala Campionatului European din 2008 (0-2) și din semifinala Cupei Mondiale din 2010 (0-1)”, au scris nemții.

Totodată jurnaliștii de la BILD consideră că Julian Nagelsmann și elevii săi au avut doar de învățat din prestația spaniolilor în fața Georgiei. Nemții susțin că elevii lui Nagelsmann trebuie să îi ”anihileze” vineri pe cei mai buni jucători ai Spaniei, Lamine Yamal și Nico Williams.

Reprezentativa din micuța Georgia (3.7 milioane de locuitori) le-a arătat lui Nagelsmann & co. cum îi pot supăra pe spanioli cu centrări lungi. În particular, băieții noștri trebuie să aibă grijă vineri la uraganele spaniolilor, Yamal și Williams (care a atins o viteză de 35.6 km/h), ca povestea și visul primul titlu european după cel din 1996 să nu se încheie din nou în fața celei mai mari rivale”, au completat jurnaliștii de la BILD.

VIDEO Rezumatul meciului Spania - Georgia 4-1