Nicolae Stanciu, detalii 'de culise' din Belgia - România 2-0

EURO 2024
Data publicarii: Duminica 23 Iunie 2024, 00:36
Data actualizarii: Duminica 23 Iunie 2024, 00:37

Naționala României a pierdut, scor 0-2, al doilea meci din Grupa E de la EURO, împotriva selecționatei Belgiei.

Nicolae Stanciu a vorbit la finele meciului cu Belgia despre felul în care naționala a arătat spirit de sacrificiu împotriva unei echipe superioare la toate capitolele.

Belgia a marcat rapid, din minutul 2, prin Tielemans, iar ulteriori elevii lui Domenico Tedesco au dominat autoritar până spre finalul actului inaugural. Tricolorii lui Iordănescu au echilibrat jocul abia în repriza a doua.

"Știam că trebuie să suferim împotriva unei echipe ca Belgia. Azi am și suferit, puteam să închidem calificarea din seara asta, dar am jucat împotriva unuiadversar puternic. Dacă egalam, poate ei nu mai reveneau.

Sunt mândru de toți colegii, de cum ne-am luptat, trebuie să ne refacem și să așteptăm meciul cu Slovacia.

A venit golul în minutul 2, ne-a dat planul peste cap, nu e ușor să revii, dar cred că ne-am descurcat doarte bine", a declarat Nicolae Stanciu, la finele meciului de la Koln.