Nu i-au iertat! Jucătorul Angliei, nota 2 după meciul cu Slovacia + Gareth Southgate, descris într-un singur cuvânt

Anglia Gareth Southgate Kieran Trippier Slovacia EURO 2024
Data publicarii: Duminica 30 Iunie 2024, 22:28
Data actualizarii: Duminica 30 Iunie 2024, 23:18

Anglia s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2024 după 2-1 contra Slovaciei, în urma prelungirilor, însă prestația naționalei lui Gareth Southgate nu a fost una entuziasmantă.

Slovacia a condus cu 1-0 din minutul 25, după golul lui Ivan Schranz, iar fosta adversară a României a fost foarte aproape de a produce o surpriză uriașă la EURO 2024. Jude Bellingham a trimis însă meciul în prelungiri cu o execuție fabuloasă în minutul 90+5, la chiar primul șut pe poartă al Angliei! Imediat după startul prelungirilor, în minutul 91, trupa lui Gareth Southgate a făcut 2-1 grație lui Harry Kane.

Kieran Trippier, nota 2 după Anglia - Slovacia 2-1

Deși Anglia a obținut calificarea, nu mai puțin de cinci dintre jucătorii lui Gareth Southgate nu au primit notă de trece. Kieran Trippier a fost notat cu 2 de The Standard, fundașului stânga de la Newcastle fiindu-i reproșate în mod special o fază din minutul 3, când a pasat greșit în spate pentru Guehi, dar și un șut dezastruos din minutul 9, când a trimis complet greșit dintr-o poziție ideală.

Kyle Walker (3), John Stones (4), Declan Rice (4) și Phil Foden (4) nu au primit nici ei notă de trecere. La polul opus s-a aflat tânărul Kobbie Mainoo, notat cu 7.

Despre Jude Bellingham, notat cu 6, englezii au scris: "De aceea îl lași pe teren. Deși părea stors din punct de vedere fizic și abia dacă putem găsi o decizie bună luată toată seara, a produs un moment de magie pentru a trimite meciul în prelungiri".

Tabloidul The Sun i-a dedicat o rubrică specială și lui Gareth Southgate. Selecționerul Angliei a primit nota 3: "Un om norocos, foarte norocos", au scris britanicii despre antrenorul care este în funcție din 2016.

Anglia - Elveția, în sferturile EURO 2024

Cu mari emoții, Anglia merge în sferturile de finală de la EURO 2024, unde va da peste Elveția. Partida este programată sâmbătă, 6 iulie, de la ora 19:00, la Dusseldorf, în direct pe PRO TV și VOYO.

Elveția a ajuns în sferturi după ce a eliminat campioana en-titre Italia, 2-0, în urma golurilor marcate de Remo Freuler și Ruben Vargas.